عملکرد کولر آبی

کولر آبی و مکانیسم عملکرد بهینه آن

همانطور که میدانید کولر آبی یکی از مهمترین و اساسی ترین وسایل برای  سپری کردن گرمای طاقت فرسای تابستان برای هر خانواده ایرانی است.کولر آبی دستگاهی است که علاوه بر خنک کردن هوا جابجایی هوا را نیز انجام میدهد. با استفاده از سرمای حاصل از تبخیر آب کولر آبی هوای بسیار گرم تابستان را به هوای مطلوب و دلپذیر تبدیل می کند. همین موضوع باعث شده است که از زمانی که این دستگاه اختراع شده است مردم از آن استقبال بی نظیری بکنند.

عملکرد کولر آبی

کولرهای آبی از یک مکعب فلزی تشکیل شده اند که  یک فن سانتریفیوژی در داخل آن قرار دارد به وسیله تسمه و موتور می چرخد و هوا را در کولر آبی به جریان در می آورد. پمپ آب داخل محفظه کولر باعث خنک شدن پوشال ها می شود. هوا از پوشال های خیس عبور کرده و خنک می شود و سپس به داخل کانال و از آنجا به دریچه کانال و پس از آن وارد فضای خانه می شود. کولرهای آبی مکانیسم ساده‌ای دارند و قطعاتی که در اثر فرسایش آنها امکان خراب شدن دارند، یکی از آنها فن موتور و دیگری پمپ آب است که هزینه زیادی نباید داشته باشد. میزان خنک کنندگی در کولر آبی میزان تبخیر آبی آن بستگی دارد که وارد درون کولر میشود.

قطعات کولر آبی

قطعه خازن و الکتروموتور از جمله قطعات اصلی داخل کولرهای آبی هستند. کولرهای آبی از چند قسمت بیرونی تشکیل شده اند عبارتند از:

  • کانال یکی از قسمت های خارجی کولر است که با ورق فلزی، مکعب مستطیلی در اندازه‌های گوناگون با توجه به مکان قرارگیری کولر ساخته می شود. یکسره این ورق فلزی از بیرون به کولر آبی متصل می شود و یک سر دیگر آن در داخل سیستم کانال کولر که به داخل ساختمان هدایت می شود.فاصله بین کولر آبی و دیوار ساختمان با برزنت پوشانده می شود. می‌شود اگر  در معرض مستقیم نور آفتاب نباشد برزنت کمتر گرم می شود و در نتیجه گرمای آن به داخل کانال ساختمان منتقل نمی شود.
  • کانال داخلی کولرهای آبی که پروانه قرار دارد که باید دقت شود تا پوشش به کار رفته در آن اولاً برزنتی باشد و ثانیاً منفذی هم نداشته باشد. در داخل و در دورتادور محفظه ناودان قرار دارد. نام دان ها مسیر عبور آب می باشند. به غیر از این، سه راه آب، پولی کوچک و پولی بزرگ و تسمه، برای عبور موفق آب یک پکیج کامل به داخل کولر آبی می باشد.

صنعت کانال سازی

کابل رابط چهار سیم و فلوتر، جعبه ترمینال، الکتروموتور فیوز، محافظ جعبه ترمینال، کلیدها و سیم پیچ ها، خازن ها، الکتروموتور و خازن ها، پمپ و واتر پمپ به اختصار از مهمترین قطعات در کولرهای آبی به حساب می آیند.

مزیت کولرهای آبی

کولرهای آبی برای فضاهای سربسته بسیار مناسب هستند. در شهرهای بزرگ و آلوده به واسطه پنجره ها امکان تهویه هوا کم است. کولر آبی باعث میشود تا این تهویه انجام شود. در طراحی کولر آبی یکی از فاکتور ها و تهویه مطبوع است. برای طراحی تهویه مطبوع، کولرهای آبی باید از هوای تازه بهره‌ مند باشند.

برچسب انرژی در کولرهای آبی

اقلیم ایران به‌گونه‌ای است که استفاده از کولرهای آبی را امکان‌ پذیر می‌کند و نسبت به سایر سیستم های سرمایشی، برای کولر آبی مزیت های خاصی می توان برشمرد اما با وجود وسعت استفاده از این کولرها و پیشرفت تکنولوژی متاسفانه طی سال های اخیر پیشرفت و تحقیق در مورد این دستگاه بسیار کند پیش رفته است و برای بهبود عملکرد آن المان خاصی اضافه نشده است. برهمین اساس تولید کنندگان برای کاهش مصرف انرژی دستگاه تمایل کمی نشان می‌دهند و اغلب دستگاه ها در رده E و G تولید می شوند.

برای کاهش مصرف انرژی و هزینه های تولید بالا است و صرفه اقتصادی ندارد. در حال حاضر کولر هایی که برچسب انرژی آنها G می باشد استاندارد محسوب شده و از بابت استفاده مشکلی ندارند اما بهتر است کولرهای کم مصرف ترین را تهیه کنید. دقت داشته باشید که دستگاهی را که خریداری می کنید حتما برچسب انرژی داشته باشد.
خشک نگه داشتن و سرویس هرساله کولر آبی در فصل سرد سال، ضدعفونی کردن محفظه داخلی و بیرونی کولر، باعث می شود تا در بازه زمانی طولانی تری از کولرهای آبی استفاده کنید و از عملکرد آن کاملاً راضی باشید. خرید کولرهای آبی علاوه بر مزایای که دارند، کاملا مقرون به صرفه هستند. قیمت کولرهای آبی در مقایسه با دیگر دستگاه‌های خنک کننده و تصفیه هوا بسیار کمتر است.

 

مطالب بیشتر:

انواع پنجره و بررسی ساختار آن

صرفه جویی مصرف انرژی با دکوراسیون داخلی

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *