تفاوت چیلر و هواساز

کاربرد چیلر و هواساز

هواساز دستگاهی است که برای تامین و انتقال جریان هوای مناسب، جهت تهویه ( تامین هوای تازه)، گرمایش ( تامین هوای گرم)  و سرمایش ( تامین هوای خنک)  به عنوان یکی از سیستم های HVAC یا تهویه مطبوع شناخته می شود. این دستگاه با نام واحد انتقال هوا یا هوا نیز شناخته می شود و  اکثراً در سه نوع معمولی، سقفی توکار و هایژنیک در بازار عرضه می شوند.

در مجموع اهداف اصلی استفاده از این سیستم را می‌توان به این ترتیب نام برد:

  • تنظیم اکسیژن
  • تنظیم رطوبت
  • تصفیه هوا
  • کنترل دما

هواساز های معمولی دارای بدنه معمولی هستند و اکثرا در پروژه های صنعتی، تجاری و مسکونی مورد استفاده قرار می گیرند.

کاربرد چیلر و هواساز

هواساز هایژنیک که با نام هواساز بیمارستانی هم شناخته می‌شوند، برای تامین هوای استریل و هوای بسیار حساس در اتاق عمل بیمارستان ها و آزمایشگاه ها است. هواساز های بیمارستانی دارای فیلتر های بسیار قوی تری  هستند و طراحان یا تولیدکنندگان هواساز از استانداردهای تعریف شده برای حوزه درمان در ساخت هواساز هایژنیک استفاده می کنند.

هواساز های سقفی توکار معمولاً در مجتمع های مسکونی و در داخل سقف کاذب مورد استفاده قرار می گیرند. این هواساز ها دارای یک زن پرفشار هستند تا جریان هوا را از طریق کانال های نصب شده در سقف بتوانند به تمام فضای داخلی خانه برسانند. از لحاظ اصولی نیز چندان مورد تایید طراحان حرفه ای نیست، زیرا این دستگاه هواساز مشابه یک دستگاه فن کویل باسن قوی است و کارایی یک هواساز را اساساً نمی‌توان از آن انتظار داشت. تنها دلیل استفاده از این سیستمی که آن را هواساز فشرده نیز می نامند، محدودیت در فضای نصب است.

 

مطالعه بیشتر: فن کویل چیست؟

چیلر چیست و کارکرد آن چگونه است؟

از لحاظ اجرا و عملکرد دستگاه چیلر مشابه یخچال های خانگی آبسردکن هایی که در پاساژ ها موجود هستند می باشد اما زمانی که هدف استفاده از آن تغییر می کند، قطعاً تا حدودی ساختار سیستم های برودتی بر اساس نوع هدف تغییر می کنند. اما به طور کلی می‌توان گفت که در سیستمهای تهویه هوای مطبوع ساختمانی، وظیفه چیلر تامین آب مورد نیاز در محدوده دمای ۶ درجه سانتی گراد برای استفاده در هواساز یا فن کویل ها می باشد.

 از لحاظ عملکرد این دستگاه به دو نوع چیلر تراکمی و چیلر جذبی تقسیم می شود.

انواع چیلرهای تراکمی و جذبی

چیلر هوایی یا چیلرهای هواخنک برای تامین آب سرد، به مصرف آب نیازی ندارند و به همین علت در کشورهایی مثل ایران که کمبود آب آن جدی است ارزش بسیاری دارند. چیلر تراکمی آب خنک علاوه بر مصرف آب، به وسایل و تجهیزات بیشتری مانند برج خنک کننده نیاز دارد و جانمایی و نگهداری آن مشکل تر است.

امروزه در اکثر پروژه های مسکونی از چیلر های تراکمی هوا خنک که به چیلر هوایی هم معروف هستند استفاده می شود. چیلر آب خنک در صنایعی مانند سردخانه ها کاربرد بیشتری دارد.

تفاوت چیلرهای جذبی و تراکمی

چیلر های جذبی به علت متفاوت بودن سیکل برودتی، به کمپرسور نیازی ندارند و با دریافت انرژی گرمایی لازم، می توانند آب سرد تولید کنند. اسی برای بسیاری از افراد معمولی تعجب است که  یک دستگاه چگونه می تواند با دریافت گرما، آب سرد تولید کند. این موضوع مربوط به نوع سیکل تبرید جذبی اسب که به علت پیچیدگی در این قسمت از مقاله به آن نمی‌ پردازیم. بنابراین برای پروژه هایی که به میزان نیاز برق در دسترس آنها نیست و یا به هر علتی اتلاف انرژی گرمایی زیاد است چیلر های جذبی مورد استفاده قرار می گیرند.

بررسی مزایای هواساز

  • هواساز ها می توانند فضاهای بسیار بزرگ مانند تالارها، پاساژ ها، مساجد، غذاخوری ها و…  را به خوبی تهویه کنند.
  • میزان راندمان هواساز ها بالای ۹۰ درصد است و مقدار اتلاف انرژی و آب در این نوع از دستگاه ها بسیار پایین می باشد.
  • دستگاه های هواساز علاوه بر فیلتر هایی که دارند دارای قابلیت استفاده از فیلترهای رول فیلتر یا فیلتر کیسه ای، نمدی و کاغذی در آنها وجود دارد و با استفاده از این فیلتر ها مقدار هوای تولیدی تازه تر و پاکترین وجود دارد.

یکی از مشکلات بسیار رایج در چیلر جذبی راندمان پایین دستگاه است. امروزه بهینه سازی مصرف انرژی به علت بالا بودن هزینه حامل های انرژی مورد توجه بسیاری از افراد و صنایع قرار گرفته است. حتی امروزه خودروهای سواری نیز به سمت جایگزینی خودروهای برقی رفته اند و موتور هایی که با سوخت فسیلی کار می کنند هر روز کمرنگ تر می شوند.

مطالعه بیشتر: کولر آبی و مکانسیم عملکرد بهینه آن

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *