لیست انواع سنگ ساختمان

کاربرد انواع سنگ های ساختمانی

امروزه انواع سنگ های ساختمانی در فعالیت های عمرانی به شکل های مختلف و به طور وسیعی مورد استفاده قرار می گیرند. برای مثال سنگ های ساختمانی با توجه به ویژگی های مطلوب زیادی که دارند از جمله مصالح سنگی به شمار می روند که در معماری و نمای ساختمان ها در مناطق شهری کاربرد بسیار گسترده ای دارند.

در اصطلاح برای سنگ ساختمانی تعاریف گوناگونی توسط محققین مختلف ارائه شده است اما به عنوان یک تعریف ساده و مختصر می توان اینگونه گفت که سنگ ساختمانی یک سنگ طبیعی است که پس از استخراج از معدن در ابعاد و اندازه های مختلف بریده شده و پس از فرآوری در قسمتهای مختلف ساختمان مورد استفاده قرار می گیرند.

از دلایل مناسب بودن سنگ ها در نمای ساختمان می توان به عدم تغییر رنگ و عدم جذب گرد و غبار، تنوع در رنگ و جنس، در دسترس بودن و فراوانی آن، مقاومت در برابر شرایط طبیعی و عوامل جوی، مقاومت در برابر ضربه و سایش، استحکام فشاری و… اشاره کرد. سنگ های آهکی، سنگ های ساختمانی و سنگ های تزیینی عمده سنگ های ساختمانی را تشکیل می دهند این گونه سنگ ها به علت سختی مناسبی که دارند قابلیت ساب و برش، تنوع سنگ ها، استخراج آسان و عدم امکان آلوده شدن و ذخایر زیاد توانسته اند در سنگ های ساختمانی و تزئینی جایگاه خاصی را داشته باشند. از جمله عواملی که باعث کاهش مقاومت و دوام انواع سنگ های ساختمانی می شود، باران های اسیدی، تغییر شرایط اقلیمی حاکم بر منطقه، وزش باد و تغییرات جوی می باشند.

بنابراین لازم است که تاثیر این عوامل روی سنگ های مختلف بررسی شده و از لحاظ دوام و مقاومت مناسب ترین سنگ پیشنهاد گردد. از عوامل موثر بر دوام سنگ، ذوب آب و انجماد میباشد. آبی که داخل ریز ترک ها و افراط سنگ وجود دارد پس از انجماد حدود ۹ درصد حجم آن افزایش خواهد یافت که باعث اعمال فشار به ریز ترکها و حفرات میشود. در نتیجه ریز ترک ها و حفرات توسعه بیشتری پیدا می کنند.

انواع سنگ های ساختمانی

از جمله موارد کاربرد انواع سنگ های ساختمانی در صنعت ساختمان سازی به موارد زیر می توان اشاره کرد:

کف ساختمان و پلکان

سنگی که برای کف سازی و پلکان مورد استفاده قرار می گیرد در معرض ضربه و سایش خواهد بود، بنابراین جنس آن باید بسیار سخت باشد و از مقاومت ضربه ای و سایشی بالایی برخوردار باشد. سنگ کف ساختمان باید در یک جهت قابل برش باشد که سنگ های دگرگونی و رسوبی دارای این مزیت هستند. علاوه بر این سنگ های پلکانی و کف به دلیل قرار گرفتن در معرض آلودگی تخلخل آنها باید کم باشد تا در اثر شسته شدن با مواد شوینده و ریختن مواد بازی یا اسیدی روی آن نفوذ ناپذیر باشد و آسیب نبیند. در پاسخ به این سوال که چه سنگ هایی برای پیکان و کف مناسب می باشند؟ سنگهای کوارتزیت و گنایس را می‌توان نام برد.

نماکاری ساختمان

از دیگر موارد استفاده از سنگ های  ساختمانی  استفاده از آنها در نمای ساختمان است. از سنگهای بادوام و مقاوم برای نمای ساختمان استفاده می شود تا در برابر عوامل محیطی آسیب نبینند. تابش نور خورشید، گرد و غبار، و آلودگی هوا، شرایط متغیر جوی، یخبندان و باران های اسیدی از جمله عواملی هستند که در مقاومت سنگ تاثیرگذار هستند. سنگ گرانیت و تراورتن برای استفاده در نما کاری ساختمان گزینه ‌های مناسبی می باشند.

پوشش پشت بام

هرچند برای پوشش بام ساختمان امروزه از سنگ استفاده نمی کنند اما در برخی از مناطق این پوشش های سنگی را می توان مشاهده کرد. سنگ های مخصوص بام باید بدون تخلخل، سبک وزن، غیر قابل نفوذ و دارای مقاومت بالایی باشند. علاوه بر این باید آن را به لایه های مسطح و نازکی بتوان تقسیم کرد. شیست های کلریتی از جمله سنگ هایی هستند که برای پوشش بام مناسب می باشند.

انواع سنگ های ساختمانی

 انواع سنگ های ساختمانی عبارتند از:

  • سنگ آهک
  • سنگ گرانیت
  • سنگ مرمر
  • سنگ آهک
  • سنگ تراورتن
  • سنگ دیوریت
  • سنگ کوارتزیت
  • سنگ گابرو
  • ماسه سنگ

این نوع از سنگ ها برای تزیین ستون ها، قاب های درب و پنجره، دیوار و… کاربرد دارند.

در این مقاله سعی کردیم به معرفی انواع سنگ های ساختمانی و کاربرد آن بپردازیم. با تشکر از همراهی شما.

 

آگهی: پیمانکار سنگ کار ساختمانی

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *