چگونه مناسب ترین نور را برای کل خانه انتخاب کنیم؟

انتخاب نورپردازی مناسب برای هر قسمت از خانه جنبه بسیار مهمی از مبلمان است زیرا به ارتقای آن کمک می کند، گوشه ها یا اشیاء مورد علاقه یا ارزش خاص را برجسته می کند و فضای مناسب و بهترین شرایط نوری را در موقعیت های مختلف ایجاد می کند. نتیجه زیبایی شناختی نور واضح است که اساسی است اما باید به موازات نتیجه عملکردی در نظر گرفته شود.

نور باید متناسب با فعالیت انجام شده در هر فضا توزیع شود و به همین دلیل باید به دقت ارزیابی شود که مناسب ترین راه حل برای هر موقعیت کدام است. علاوه بر این، ارزیابی دقیق نیازها و امکانات مختلف ارائه شده توسط فناوری و بازار به ما امکان می دهد از اتلاف غیر ضروری و پرهزینه انرژی جلوگیری کنیم. اگر شک دارید، بهترین راه حل تکیه بر مشاوره یک متخصص است که می داند چگونه برای هر نیازی راه حل مناسب را پیشنهاد دهد.

در هر صورت، برای شروع به جهت گیری در انتخاب، می توان نکات کلی را در مورد جنبه های مختلفی که باید برای انتخاب مناسب ترین نور برای مناطق مختلف خانه را در نظر گرفت.

نورپردازی که خانه را بین زیبایی و کارایی تجهیز می کند

نورپردازی خانه

نورپردازی انواع مختلفی دارد و انتخاب نور مناسب برای هر محیط بسیار مهم است. نورپردازی باید شرایط نوری ایده آلی را برای هر فعالیتی که در مناطق مختلف خانه انجام می شود ایجاد کند. بنابراین، کارکرد باید اولین جنبه ای باشد که باید در نظر گرفته شود و نباید تابع زیبایی شناسی باشد. ابتدا باید نیازها را درک کنید و بر اساس آنها بهترین راه حل را از نظر زیبایی شناختی پیدا کنید.

جنبه دیگری که باید در نظر گرفت، البته صرفه جویی در انرژی است، بنابراین ارزیابی شدت نور مورد نیاز و موثرترین و در نتیجه مناسب ترین منابع نور بسیار مهم است. جنبه تزیینی نیز از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا لامپ ها و جلوه های نوری می توانند فضاهای متفاوتی را ایجاد کنند و به همه وسایل شخصیت ببخشند.

نورپردازی آشپزخانه به روش صحیح

نورپردازی آشپزخانه

در آشپزخانه، یک منبع نور منتشر کافی نیست زیرا میز کار و اجاق گاز باید به اندازه کافی روشن شوند. در حین تهیه و پخت غذا، این نواحی باید نور کافی دریافت کنند تا به شما امکان کار راحت را بدهد و نورهای خیلی قوی یا خیلی ضعیف را دریافت نکنند یا به هیچ وجه رنگ ها را مخدوش کنند. این بسیار مهم است، زیرا افرادی که عاشق آشپزی هستند به خوبی می دانند. علاوه بر این، نور کافی تمام مراحل نظافت کف و تجهیزات را تسهیل می کند.

جنبه دیگری که باید مورد توجه قرار گیرد این است که پختن غذا باعث ایجاد گرما، بخار و رطوبت می شود که می تواند به لامپ آسیب برساند، در نتیجه برای جلوگیری از آسیب، باید مواد مختلف لامپ انتخابی و فاصله مناسب از اجاق گاز را ارزیابی کرد. آنچه در مورد نیازهای نوری خاص این منطقه بسیار مهم از خانه گفته شد، در صورتی که آشپزخانه در یک فضای نشیمن فضای باز ادغام شود، صدق می کند.

نورپردازی که فضای ناهارخوری را افزایش می دهد

 

در خانه های مدرن، اتاق ناهارخوری واقعی وجود ندارد، اما این قسمت در آشپزخانه ادغام می شود یا در یک فضای باز قرار می گیرد. در هر صورت میز ناهارخوری باید به اندازه کافی روشن باشد و بهترین راه حل یک یا چند لامپ آویز است که مستقیماً میز را روشن می کند. این همچنین در صورت ادغام در یک محیط چند منظوره، حدود بصری منطقه غذاخوری را ایجاد می کند. نور نباید خیلی قوی باشد بلکه محیطی صمیمی و جمعی ایجاد کند.

لامپ ها نباید نسبت به میز خیلی پایین قرار بگیرند، زیرا در غیر این صورت شما خطر می کنید که محیط اطراف را بیش از حد مبهم کنید و حتی دیگر غذاخوری ها را به خوبی نبینید. بهتر است نور گرمی را انتخاب کنید که باعث آرامش و نشاط می شود، اما مهم است که رنگ غذا را تغییر ندهد و جذابیت آن را کاهش ندهد، بنابراین، مطمئناً توصیه نمی شود که نورهایی با رنگ های بسیار برجسته انتخاب کنید.

اتاق نشیمن را روشن کنید

نورپردازی برای ایجاد یک محیط آرامش بخش بسیار مهم است، بنابراین بهتر است نورهای گرم را انتخاب کنید و نقاط نوری مختلفی را برای برجسته کردن مناطق خاص مانند نقاشی، طاقچه، مبلمان، مجسمه یا گوشه مطالعه قرار دهید و محیط را دلپذیر کنید. با این حال، مهم است که از نورهایی که به سمت یک نقطه خاص هدایت می شوند که اثر خیره کننده و ناراحت کننده دارند، خودداری کنید. همچنین ارزیابی نور با توجه به رنگ دیوارها مهم است. اگر دیوارها تیره هستند، بهتر است برخی از نواحی را برای ایجاد حرکت افزایش دهید و داشتن آینه هایی که روشنایی و فضا را تقویت می کنند می تواند مفید باشد.

داشتن چندین نقطه نوری نیز در صورتی مفید است که دیوارها سفید باشند زیرا مناطقی را در سایه می‌گذارند و باعث می‌شود محیط سرزنده‌تر و مسطح‌تر شود. حتی نور رنگی هم می تواند محیطی را که رنگ های روشن و خنثی در آن غالب است را زنده کند، اما باید به عنوان یک انتخاب تزئینی در نظر گرفته شود و نمی تواند تنها نور اتاق باشد. در درازمدت، رنگی که بیش از حد قوی است می تواند خسته کننده باشد و علاوه بر این، کاربردی نیست زیرا رنگ ها را مخدوش می کند.

به طور کلی اتاق نشیمن مکانی است که تلویزیون در آن قرار دارد و این جنبه ای است که در زمینه نور باید به آن توجه ویژه ای شود. خاموش کردن چراغ ها و تماشای تلویزیون در تاریکی یا نیمه تاریکی، حتی اگر یک عادت بسیار رایج باشد، ایده خوبی نیست زیرا چشم را به شدت تحت فشار قرار می دهد. خوب است نوری تهیه کنید که خیلی قوی نباشد، شاید قابل تنظیم باشد، که دیوار پشت تلویزیون را روشن کند و احتمالاً چراغ هایی را که می توانند انعکاس روی صفحه ایجاد کنند یا آزاردهنده هستند، خاموش کنند، زیرا به سمت بیننده گرایش دارند.

نورپردازی برای اتاق خواب

به طور کلی نور اتاق خواب یک نور بسیار قوی و پراکنده مانند یک لوستر و لامپ برای میزهای کنار تخت فراهم می کند. با این حال، این راه حل اغلب غیرعملی به نظر می رسد. اگر به آن فکر کنید، نکاتی که واقعاً باید روشن کنیم عبارتند از:

– کمد؛

– آینه؛

– قسمت بالش / میز کنار تخت.

نور پراکنده گاهی اوقات می‌تواند مفید باشد، اما نیازی نیست که خیلی قوی باشد، زیرا اتاق خواب باید یک محیط صمیمی و آرامش‌بخش باشد، بنابراین مطمئناً ارائه چندین نقطه نور استراتژیک کاربردی‌تر است.

کمد لباس را می توان از داخل با چراغ هایی روشن کرد که با باز شدن درها فعال می شوند و مطمئن شوید که چراغ های خنثی را انتخاب کنید که رنگ ها را مخدوش نکنند. نقطه ای که در آن آینه قرار دارد باید به خوبی روشن باشد اما لامپ نباید خود را در آینه منعکس کند و ما را خیره کند.

میز کنار تخت باید نقطه نور خاصی داشته باشد، این امر ضروری است، اما نور نباید در تمام اتاق پخش شود و در حالی که می خوانیم، خطر ایجاد مزاحمت برای کسانی که ترجیح می دهند بخوابند، شود. خیلی بهتر است راه حلی انتخاب کنید که یک پرتو مستقیم و نه خیلی شدید نور، احتمالاً از بالا، بر روی ناحیه آسیب دیده، بدون روشن کردن ناحیه اطراف پخش کند.

در مورد روشنایی اتاق کودکان، واضح است که باید از استفاده از لامپ های شکننده یا ناپایدار خودداری کنیم. بهترین راه حل از لامپ های کف با پایه ای به اندازه کافی سنگین است که آنها را ثابت کند و از افتادن کودکان روی آنها جلوگیری کند یا چراغ های رومیزی، اگر با گیره ای ثابت شوند که آنها را ثابت کند، بهترین راه حل است. این راه حل ها همچنین به شما این امکان را می دهد که در صورت نیاز به تعویض مبلمان یا جابجایی وسایل موجود بر اساس نیازهایی که با رشد کودکان تغییر می کند، به راحتی لامپ ها را جابجا کنید.

یک ایده مطمئناً برنده این است که یک لامپ باتری قابل شارژ در نزدیکی تخت قرار دهید، بنابراین بدون کابل، که می تواند به راحتی توسط کودک روشن شود.

کودکان زمان زیادی را جلوی رایانه شخصی می گذرانند، اما بزرگسالان نیز بخشی از اوقات فراغت خود را با رایانه می گذرانند و بسیاری از افراد در خانه کار می کنند.

بنابراین میز باید به اندازه کافی روشن باشد تا چشم ها را خسته نکند. بهتر است نور خنثی را ترجیح دهید و با احتیاط از وجود انعکاس روی صفحه اجتناب کنید. یک نور پراکنده که خیلی شدید نباشد می تواند خوب باشد، اما شما به یک نقطه نوری جهت دار روی صفحه کلید و میز نیاز دارید.

مناسب ترین نور برای حمام

در حمام، نور پراکنده خوب است، خیلی قوی نیست و نقطه ای که به نور بیشتری نیاز دارد، آینه است. در صورتی که لامپ در جلوی آینه قرار دارد یا نور مناطق سایه‌دار روی صورت ایجاد می‌کند، در صورتی که نور بیش از حد از بالا یا از حالت جانبی می‌آید، باید از بازتاب خودداری شود.

نور باید تا حد امکان خنثی و طبیعی باشد تا عملیات مراقبت شخصی را تسهیل کند، به ویژه در مرحله آرایش. ایده آل یک چراغ جلو است که شاید در آینه یکپارچه شده باشد، یا در بالای آینه یا در بالا، در طرفین آن قرار گیرد.

ورودی و راهرو را روشن کنید

از آنجایی که این فضاهای ارتباطی و راهرو هستند، روشنایی قوی لازم نیست، اما نور می تواند فرصتی برای افزودن شخصیت به یک منطقه کم مبله را فراهم کند. در واقع، لامپ ها حتی زمانی که خاموش هستند می توانند بسیار تزئینی باشند، یا می توانید سیستم های LED را که در دیوارها، کف یا سقف ادغام شده اند انتخاب کنید که جلوه های دیدنی و فریبنده ایجاد می کنند.

نورپردازی مدرن ال ای دی باعث عمر طولانی لامپ ها و صرفه جویی قابل توجهی در مصرف انرژی می شود و می توان از آن در هر اتاقی از خانه استفاده کرد، همچنین به این دلیل که امروزه حتی با این نوع لامپ ها نیز می توان نوری گرم و دلپذیر به دست آورد. زمانی که این فناوری وارد خانه ها شد و نور بیش از حد سرد و غیرشخصی تولید کرد، امکان پذیر نبود.

ایده اضافی برای تراس یا باغ

یک ایده اصلی برای فضای باز، و نه تنها، لامپ های باتری قابل شارژ هستند، بنابراین بدون کابل و قابل حمل و نقل، که می توانند در جایی که به نور بیشتری نیاز است قرار داده شوند، یا به روشی تزئینی چیده شوند تا جلوه های نوری تحسین برانگیز و فریبنده ایجاد کنند. آنها همچنین می توانند به عنوان یک قطعه مرکزی در طول یک شام در فضای باز استفاده شوند و جلوه های بسیار تزئینی ایجاد کنند.

 

مطالعه بیشتر:

صرفه جویی در مصرف انرژی در خانه

تفاوت شیشه و آینه چیست؟

طراحی موفقیت آمیز اتاق نشیمن + نکات

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *