انواع جنس پارکت

پارکت ها از چه جنسی ساخته شده اند؟

پارکت ها از جنس چوب هستند که  در تمامی محیط ها مانند مراکز خرید، ادارات و قسمتهای مختلف خانه مانند سالن پذیرایی، آشپزخانه، اتاق خواب ها و اتاق نشیمن و حتی در بعضی از سرویس های بهداشتی نیز می توان از آنها استفاده کرد.

جنس پارکت چیست‌؟

جنس پارکت از چوب های طبیعی است که به صورت قطعات کوچک برش داده شده‌اند. قطعات چوبی به شکل مربع های کوچک یا به شکل مستطیل برش می کنند و در کف مکان مورد نظر کنار هم به روش های مختلف قرار می گیرند و ابعاد پارکت چوبی در واقع خیلی بزرگ نیست. این نوع از کفپوش ها دارای ظاهر بسیار زیبایی هستند و به طور خلاصه آن ها را یک یا چند لایه می توان دانست که البته این ویژگی در زمان نصب و طول عمر آنها با هم تفاوت دارند و پس از نصب بین شکل ظاهری آنها هیچ تفاوتی وجود نخواهد داشت.

چرا باید پارکت ها را انتخاب کنیم؟

یکی از پرطرفدارترین پارکت ها،  پارکت های لمینت میباشند. از مهمترین دلایلی که مردم را به خرید پارکت های لمینت ترغیب می‌کند مقرون به صرفه و ارزان بودن آنها می باشد، این نوع از کفپوش ها از لحاظ قیمت بسیار به صرفه و مناسب هستند که با توجه به مقاومت و دوام بالا و طرح و تنوع رنگ های موجود می توانید به راحتی این نوع از پارکت را خریداری  نمایید در صورتی که منزل خود را بخواهید جابجا کنید و به جای دیگر بروید می توانید آنها را از کف به راحتی جدا کنید و در محل جدید نصب کنید. یکی از بهترین مزایای که انتخاب پارکت لمینت دارد و همین موضوع است که قطعاً در کفپوش های دیگر این ویژگی را نمی توانید مشاهده کنید. از دیگر دلایل مقرون به صرفه بودن آن میتوان به قابل تعویض بودن تایل های پارکت لمینت اشاره کرد به نحوی که اگر در هنگام نصب پارکت ها یا به هر دلیل دیگری دچار آسیب شوند می توانید به راحتی آنها را با تایل های اضافه عوض کنید و نیاز به پرداخت اضافه نخواهید داشت،  در پارک در صورت خرابی معمولاً کل پارکت را باید تعویض نمایید.

جنس پارکت

انواع پارکت

  • پارکت پلاستیکی
  • پارکت اپوکسی
  • پارکت ترمووود
  • پارکت چوبی
  • پارکت لمینت

پارکت پلاستیکی

طراحان ساختمان استفاده از پارچه های پلاستیکی را توصیه نمی‌کنند. پارکت ها در واقع همان کفپوش های پلاستیکی هستند. پارکت های پلاستیکی برای سلامتی انسان ضرر دارند و در اثر استفاده طولانی مدت از آنها مواد مضری آزاد می‌شود که برای انسان ها می توانند مشکلات تنفسی ایجاد کند.

در صورت بروز آتش‌سوزی در ساختمان نیز  استفاده از این کفپوش ها بسیار خطرناک هستند و به گسترش آتش سوزی کمک میکنند.  لکه روی کفپوش های پلاستیکی به سختی تمیز می شود و به راحتی تغییر رنگ میدهند. این پارکت ها محیط زیست سازگار نبوده و امکان بازیافت آنها هم وجود ندارد.

پارکت اپوکسی

اپوکسی یکی از انواع پارکت است که از آن در ساختمانهای مسکونی و عمومی و یا حتی در ساختمانهای صنعتی نیز میتوان استفاده کرد. در این نوع کفپوش ها معمولاً نیازی به زیرسازی نیست و آن‌ها را بر روی سطح بتن نیز می توان پیاده کرد. پارکت های اپوکسی  ظاهر امروزی و بسیار شیکی دارند و در طرح های متنوعی نیز عرضه می شوند.

به همین علت هم هست که از آنها در محیط های مختلف می توان استفاده کرد. این پارکت ها دارای ضخامت کمی هستند و به همین دلیل در مقایسه با دیگر انواع پارکت ها زود ترک می خورند. البته بعضی مواد موجود برای افزایش مقاومت آنها می توان استفاده کرد.

 پارکت ترمووود

این از پاکت ها از خانواده پارکت های چوبی هستند که از  ترمووود یا چوب فرآوری شده ساخته شده اند. پارکت های ترموود عمر طولانی دارند و با طبیعت هم سازگار هستند. به علت بافت طبیعی و جذاب آنها در خانه های مدرن و سنتی استفاده از پارکت ترمووود بسیار رواج پیدا کرده است.

این پارکت ها در برابر گرما و سرما مقاوم هستند و به همین علت جهت صرفه جویی در مصرف انرژی گزینه بسیار مناسبی هستند.

پارکت چوبی

پارکت های چوبی از انواع چوب درخت های گردو، بلوط، راش، زبان گنجشک و افراد به دست می آیند و در دو نوع سه لایه و تمام چوب ساخته می شوند. این پاکت ها بافت طبیعی دارند و از آنجایی که از بدین در دکوراسیون ساختمان از چوب استفاده می کردند،  میتوان گفت پارکت های چوبی تقریباً هیچ وقت قدیمی نخواهند شد.

پارکت های چوبی دوام خوبی دارند و قابل بازیافت نیز هستند. پارکت چوبی عایق صدا، برودت و حرارت بوده و آلرژی زا هم نیست. در صورتی که پارکت های چوبی به هر دلیلی آسیب ببیند یا خراب شوند، بدون نیاز به خراب کردن دیگر قسمت‌های آن را میتوان ترمیم کرد.

مطالعه بیشتر:

انواع کف پوش ها برای خانه

سامانه آگهی های بنا مارکت

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *