نکات طراحی موفق اتاق نشیمن

نکاتی برای طراحی موفق اتاق نشیمن

طراحی اتاق نشیمن شما می تواند بسیار استرس زا باشد. اشتباهات زیادی وجود دارد که می توانید مرتکب شوید حتی وقتی به جنبه های مختلف اتاق نشیمن خود توجه می کنید، مانند نحوه انتخاب مبل مناسب، تصمیم گیری در مورد چیدمان اتاق نشیمن یا حتی جایی که باید تلویزیون خود را قرار دهید.

برای کمک به شما در تمامی این موارد، فهرستی را گردآوری کرده ام که نکاتی را برای اجتناب و رفع رایج ترین اشتباهاتی که افراد در طراحی اتاق نشیمن مرتکب می شوند، ارائه می دهد.

نکاتی برای طراحی موفق اتاق نشیمن

یکی از مهم‌ترین بخش‌های خانه، اتاق نشیمن است، بنابراین فضایی است که باید با بررسی و آماده‌سازی دقیق طراحی شود.

هر گونه لغزش در طراحی اتاق نشیمن شما می تواند بازدیدکنندگان بالقوه را از بین ببرد یا احساس رضایت کمتری در شما ایجاد کند.

با این حال، با این نکات مفید، طراحی اتاق نشیمن شما می تواند یک تجربه لذت بخش و بدون استرس باشد.

نکته شماره 1 – چیدمان خود را برنامه ریزی کنید.

هنگام طراحی فضایی مانند اتاق نشیمن، قبل از اینکه حتی به چیدمان اتاق فکر کنید، به راحتی می توانید در مورد طرح های رنگی و مبلمان فکر کنید.

اما ابتدا مشخص کردن چیدمان به شما کمک می‌کند تا انتخاب‌های هوشمندانه‌ای در مورد خرید و نحوه طراحی بقیه آن داشته باشید.

یک راه عالی برای شروع برنامه ریزی چیدمان، استفاده از نوار نقاش است. می توانید روی طبقه خود علامت بزنید که هر قطعه مبلمان کجا می رود، که به شما این حس را می دهد که آیا فضا موجود مفید است یا خیر.

هنگام طراحی چیدمان، مهم است که عملکرد آن اتاق خاص را در نظر بگیرید.

به عنوان مثال، اگر می خواهید اتاق نشیمن شما مکانی برای پذیرایی از مهمانان و برگزاری مهمانی های بزرگ باشد، پلان طبقه باز بهترین کار را دارد زیرا امکان حرکت و تعامل بیشتر را فراهم می کند.

اگر به دنبال چیزی دنج تر و با حریم خصوصی بیشتر هستید، فضای خود را با مبلمان یا فرش های محلی تقسیم کنید – این ترفندی است که حتی کوچکترین فضاها را دنج و صمیمی به نظر می رساند.

نکته شماره 2 – مبلمان خود را اندازه بگیرید.

هنگامی که تصمیم گرفتید فضای شما چگونه باشد، همه چیز را دو بار اندازه بگیرید!

مهم است که اندازه‌های دقیق هر مبلمان را بدانید تا زمانی که برای خرید آن‌ها می‌روید، دقیقاً بدانید چه چیزی با فضای شما می‌آید.

همانطور که هنگام طراحی هر اتاق دیگری انجام می دهید، هنگام برنامه ریزی برای چیدمان اتاق نشیمن خود باید اندازه مبلمان خود را اندازه گیری کنید.

می‌خواهید مطمئن شوید که فضای کافی بین مبلمان شما وجود دارد تا راحت جابجا شوید و کاناپه در صورت وجود، به پایه تلویزیون یا شومینه خیلی نزدیک نباشد.

اگر با فضای کوچکی کار می کنید، این امر به ویژه مهم است. نمی خواهید قطعات بزرگ زیادی در یک اتاق داشته باشید، زیرا در این صورت شلوغ و ناراحت کننده به نظر می رسد، حتی اگر از نظر فنی فضای کافی برای نشستن افراد وجود داشته باشد. بر روی کاناپه نشسته و به راحتی تلویزیون تماشا کنید.

وجود فضای مناسب بین هر قسمت از مبلمان کمک می کند تا اطمینان حاصل شود که اتاق برای هر کسی که وارد می شود احساس دنج و دعوت می کند.

سامانه نیازمندی های صنعت ساختمان

نکته شماره 3 – انتخاب پارچه مناسب.

پارچه ابزاری قدرتمند برای طراحی اتاق نشیمن شماست. می توانید از آن برای آوردن رنگ و طرح به فضا و همچنین بافت استفاده کنید. هنگام انتخاب پارچه، باید مطمئن باشید که با بقیه دکور شما کار می کند و مکمل سایر عناصر اتاق است.

ابتدا می خواهید یک طرح رنگی را انتخاب کنید. یک اتاق نشیمن با طراحی خوب چندین ترکیب رنگ عالی دارد، از پرده ها گرفته تا کوسن و اثاثه یا لوازم داخلی دکوراسیون.

اگر به دنبال یک ظاهر کلاسیک هستید، احتمالاً می خواهید از رنگ های خنثی مانند بژ، خاکستری و مشکی استفاده کنید. برای داشتن طعم مدرن تر، ممکن است به سراغ رنگ های پررنگ تری مانند قرمز یا نارنجی بروید.

با این حال، اگر مطمئن نیستید که چه طرح رنگی در اتاق نشیمن شما بهتر عمل می کند، بهتر است با یک طراح داخلی مشورت کنید که می تواند به شما کمک کند تا تصمیم بگیرید کدام پارچه برای نیازهای شما مناسب تر است.

اطمینان حاصل کنید که پارچه می تواند به درستی نگهداری شود. اگر نمی دانید چگونه پارچه های خاصی را بشویید، بهترین کار این است که خدمات خشکشویی برای آن پیدا کنید.

همچنین مهم است که آنها بدانند چقدر زمان و تلاش برای انجام پروژه نیاز دارند تا بتوانند بر اساس آن برنامه ریزی کنند.

علاوه بر انتخاب رنگ‌بندی مناسب، باید مطمئن شوید که پارچه‌های شما به اندازه کافی بادوام هستند تا در مکان‌های پر رفت‌وآمد مانند اتاق نشیمن از آن استفاده کنید.

نکته شماره 4 – طرح را آزمایش کنید.

هنگام طراحی اتاق نشیمن، قبل از خرید عمده، چیدمان را آزمایش کنید.

اگر نمی دانید از کجا شروع کنید، پیدا کردن نقطه کانونی اصلی می تواند مکان خوبی برای شروع باشد. نقاط کانونی رایج در اتاق نشیمن، شومینه یا تلویزیون است.

اما اگر در اتاق نشیمن شما شومینه یا تلویزیون وجود ندارد، سعی کنید یک اثر هنری بزرگ را به همراه داشته باشید که باعث جلب توجه و ایجاد روحیه برای بقیه اتاق شود.

هنگامی که در مورد یک نقطه کانونی تصمیم گرفتید، ترتیبی دهید که شما در اطراف آن بنشینید.

می توانید از دو مبل بزرگ روبروی یکدیگر برای ایجاد یک فضای گفتگوی صمیمی استفاده کنید یا اگر فضای بیشتری برای قدم زدن در اطراف آن می خواهید مبل خود را در مقابل دیوار قرار دهید.

اگر فضای شما کوچک است و برای نشستن کوتاه است، پوف اضافه کنید که به راحتی در تمام اتاق حرکت می‌کنند تا افراد بتوانند بنشینند یا پاهای خود را بالا بگذارند. برای داشتن ظاهری دنج بیشتر، یک روکش عثمانی (پوف) روکش شده را به جای قطعه چوبی امتحان کنید.

نکته شماره 5 – مخلوط و مطابقت دهید.

وقتی نوبت به طراحی اتاق نشیمن می‌رسد، می‌توانید سبک سنتی را انتخاب کنید یا ظاهری مدرن‌تر را انتخاب کنید.

شما همچنین می توانید با یک تم یا طرح رنگ خاص بروید. اما بهترین راه برای چیدمان یک اتاق نشیمن این است که با هم ترکیب کنید. ترکیب سبک ها و تم ها به شما این امکان را می دهد که یک فضای زندگی منحصر به فرد ایجاد کنید که نشان دهنده شخصیت شما باشد.

با ترکیب سبک های مختلف مبلمان شروع کنید. به عنوان مثال، می توانید از مبلمان چوبی سنتی و همچنین قطعات مدرنی که از فلز یا پلاستیک ساخته شده اند استفاده کنید. همچنین می توانید با استفاده از انواع پارچه برای روکش مبلمان خود خلاقیت به خرج دهید.

اگر یک مبل موجود دارید، می توانید قطعات برجسته مانند کوسن را اضافه کنید تا ظاهر جدیدی به آن ببخشید. گزینه دیگر این است که مبلمانی را که در خانواده شما به ارمغان آورده است با وسایل جدیدتری که خودتان خریداری کرده اید مخلوط کنید.

با پارچه ها می توانید از الگوهایی با رنگ ها و بافت های مختلف در یک اتاق استفاده کنید.

به عنوان مثال، ممکن است بخواهید از دو الگوی مختلف روی یک صندلی و الگوی دیگر برای کوسن ها و سایر لوازم داخل اتاق استفاده کنید.

این کار باعث افزایش علاقه بصری می شود، اما همچنین شخصیت شما و همچنین توانایی شما در هماهنگی رنگ ها و الگوها را در تلاش های دکوراسیون منزل شما نشان می دهد.

 

نکته شماره 6 – نورپردازی کلیدی است.

هنگام طراحی اتاق نشیمن، نورپردازی کلیدی است. سعی کنید از ترکیبی از لامپ ها  و لوستر بالای سر و همچنین نورهای فرو رفته برای ایجاد تعادل مناسب در اتاق نشیمن خود استفاده کنید.

نوری که انتخاب می کنید رنگ بقیه دکوراسیون اتاق نشیمن شما را تعیین می کند، بنابراین مطمئن شوید که عاقلانه انتخاب کنید.

اگر به دنبال چیزی جذاب تر هستید، یک لوستر یا چراغ آویز را از سقف آویزان کنید. این نوع لامپ ها در خانه هایی به سبک مدرن یا معاصر به خوبی اثر می کنند، زیرا اغلب از فلز یا شیشه ساخته می شوند که می توانند طرح های مبلمان دیگر را تکمیل کنند.

برای اینکه اتاق نشیمن شما جذاب تر به نظر برسد، سعی کنید از کلیدهای دیمر استفاده کنید. این به شما این امکان را می دهد که سطح روشنایی را در هر قسمت از خانه خود بسته به آنچه که در هر زمان می خواهید انجام دهید تنظیم کنید.

اشتباه رایجی که مردم هنگام نورپردازی اتاق نشیمن مرتکب می شوند این است که همه چراغ های خود را روی یک دیوار می گذارند. با این حال، این تنها یک قسمت از اتاق شما را تاریک و غیرجذاب می کند.

در عوض، بهتر است از ترکیبی از لامپ ها و لوستر های چسبیده به سقف استفاده کنید تا فضایی دلپذیر در کل خانه خود ایجاد کنید.

 

نکته شماره 7 – از فضای ارزشمند دیوار استفاده کنید.

فضای دیوار با ارزش یک کالای گرانبها در هر خانه ای است. و در اتاق نشیمن، مهم‌تر است که مطمئن شوید از فضا تا حد امکان بهینه استفاده می‌شود.

از این گذشته، این اتاقی است که بیشتر وقت خود را در آن می گذرانید، بنابراین باید برای اهداف مختلفی طراحی شود.

یک راه عالی برای استفاده موثر از فضای دیوار، قفسه بندی و واحدهای ذخیره سازی است. علاوه بر این که بسیار کاربردی هستند، می توانند به ایجاد جذابیت بصری کمک کنند که یک اتاق نشیمن را خاص می کند.

هنگام خرید این نوع اقلام، به دنبال مواردی باشید که با طرح کلی طراحی شما مطابقت دارند. برای مثال، اگر ظاهری مدرن می‌خواهید، سعی کنید قفسه‌هایی را پیدا کنید که از مواد براق مانند فولاد ضد زنگ یا شیشه ساخته شده‌اند.

اگر به دنبال ظاهری صنعتی هستید، قفسه‌هایی را انتخاب کنید که از آجر یا بلوک‌های بتنی ساخته شده‌اند.

در نحوه چیدمان واحدهای ذخیره سازی خود خلاق باشید – آنها را فقط در کنار دیوارها قرار ندهید!

در عوض، سعی کنید آنها را طوری بچینید که فضاهای باز در اتاق ایجاد شود که افراد بتوانند در آنجا جمع شوند و با هم تعامل داشته باشند. این جریان انرژی را از طریق اتاق نشیمن شما افزایش می دهد و باعث می شود که برای مهمانان و اعضای خانواده جذاب تر به نظر برسد.

 

نکته شماره 8 – به طبیعت اضافه کنید.

ساده ترین راه برای آوردن طبیعت به اتاق نشیمن اضافه کردن یک یا دو گیاه است. گیاهان آپارتمانی در سال‌های اخیر به علاقه مندی های دکوراسیون خانگی محبوب تبدیل شده‌اند، و آنها راهی فوق‌العاده برای آوردن رنگ‌ها و کمی زندگی به یک اتاق خالی هستند.

گیاهان را می توان تقریباً روی هر سطحی مانند قفسه ها، طاقچه ها، و میزهای جلو مبلی اضافه کرد و همچنین می توان آنها را از سقف آویزان کرد یا در گوشه ها قرار داد.

برای زنده نگه داشتن گیاه نیز به انگشت شست سبز نیاز ندارید. در حالی که برخی از گونه ها به توجه بیشتری نسبت به سایرین نیاز دارند (و برخی از آنها بیشتر از سایرین می سوزند)، گزینه های کم تعمیر و نگهداری زیادی وجود دارد که حتی تحت مراقبت یک باغبان تازه کار نیز می توانند رشد کنند.

اگر می‌خواهید اتاق نشیمن خود را شبیه به فضای بیرونی حس کنید، از گل‌ها نیز استفاده کنید.

 

چیدمان زیبای گل ها رنگ و عطر را اضافه می کند

نتیجه نهایی

اتاق نشیمن اتاقی برای سرگرمی و آرامش است. آن‌ها جایی هستند که مردم از مهمانان میزبانی می‌کنند، برنامه‌های مورد علاقه‌شان را تماشا می‌کنند و به راحتی در اطراف استراحت می‌کنند. طراحی اتاق نشیمن شما می تواند رنگ و بوی خانه شما را رقم بزند.

امیدوارم این راهنما به شما در تصمیم گیری آگاهانه در مورد نحوه طراحی اتاق نشیمن کمک کند.

به یاد داشته باشید که نکاتی که در اینجا بیان کردم تقریباً برای تمام اتاق های خانه شما اعمال می شود. در نتیجه، باید بتوانید به راحتی این نکات طراحی اتاق نشیمن را در هر فضای دیگری که در آینده روی آن کار می کنید، اعمال کنید.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *