مراحل گچ کاری ساختمان

وبلاگ

۳۱ خرداد ۱۴۰۱ 91 بازدید
انواع مراحل گچ کاری ساختمان

مراحل گچ کاری ساختمان

گچ کاری ساختمان جزو اولین و اساسی ترین اقدام در نازک کاری ساختمان است. یک گچ کاری اصولی و صحیح در جلوه و زیبایی ساختمان نقش اساسی دارد و همچنین در رفاه و آسایش ساکنین نیز نقش قابل توجهی دارد. در این مقاله همراه ما باشید تا مراحل گچ کاری ساختمان و روش انجام کار آن را باهم بررسی کنیم.

مراحل گچ کاری ساختمان

جالب است بدانید که گچ کاری ساختمان قدمت زیادی دارد و حتی تمدن های اولیه نیز از ترکیبی گل مانند که در برابر تغییرات آب و هوا مقاوم بوده استفاده می کردند. در اهرام مصر هم گچبری های بسیار زیبایی وجود دارد که با گذشت حدود چهار هزار سال هنوز هم مقاوم و ماندگار هستند. صنعتگران یونانی هم برای پوشاندن نمای خارجی معابد از گچ استفاده می کردند. این صنعت در ایران هم پیشینه درخشانی دارد. یکی از نمونه های آن گچ کاری پوششی قوس یا کانال ها در بنای تاریخی تخت جمشید است.

 

دیدن آگهی های پیمانکار گچ کاری ساختمان کلیک کنید

 

در واقع به مجموعه‌ای از اقدامات ساختمانی که در مرحله سازه تا سفت کاری که برای سفید کاری سطوح دیوارهای خام، شمشه گیری لبه های دیوارها و اطراف درب و پنجره ها، تراز کردن دیوارها، زیرسازی دیوار ها و گونیا کردن کنج ها استفاده می شود، گاهی از ابزار پیش ساخته برای تزیین سقف و برای تسریع در اجرای دکوراسیون داخلی بهره می برند.

گچ کاری برای کاغذ دیواری یا دیوارپوش یا رنگ آمیزی دیوارها را آماده می‌کند، گچ کاری فقط برای دیوار نمی باشد و برای انواع مختلفی مانند گچبری و گچکاری سقف نیز کاربرد دارد.

ترکیب کردن گچ با آب برای ساخت ملات گچ

برای استفاده از گچ برای کاربرد های ساختمانی ابتدا آن را باید روش صحیح با آب ترکیب کرد تا ملات گچ ساخته شود. بهتر است بدانید که ساخت ملات گچ ترفند و روش ویژه خود را دارد که در ادامه آن را توضیح خواهیم داد. در غیر این صورت گلوله ای شکل شده و ملات یکنواخت و همگنی برای سفیدکاری، گچبری و دیگر کارهایی که برای گچ کاری ساختمان مناسب باشد، به دست نمی آید.

برای دیدن آگهی های مصالح فروشی کلیک کنید

برای ساخت ملات گچ، اولین مورد مهم این است که باید ابتدا در یک استانبولی یا ظرف، آب بریزید و سپس به آرامی و به تدریج گچ را اضافه کنید. روی گچ به هیچ عنوان آب اضافه نکنید زیرا آب روی سطح گچ را فرا می گیرد و آن را کلوخه ای می‌کند.

همچنین گچ را باید به تدریج و آرام آرام و به صورت پاشیدنی به کل سطح آب اضافه کنید و آن را همزمان خوب هم بزنید. به هیچ عنوان به صورت پیمانه ای گچ را به آب اضافه نکنید.

اصول کلی مراحل گچ کاری ساختمان برای دیوارها و سقف ‌ها

پس  از ساخت ملات و قبل از اجرای آن روی سطح مورد نظر باید حدود ۵ دقیقه زمان بدهید تا گچ به گیرش اولیه خود برسد. در غیر این صورت گچ مقاومت لازم را نخواهد داشت و پس از اجرا ترک خواهد خورد.

ماله یکی از ابزار اصلی گچ کاری است که کار با آن ساده به نظر می آید، اما مهارت استفاده از آن نیاز به تجربه و تمرین دارد. برای گچ کاری روی انواع سطوح سقف و دیوار باید میزان کمی از ملات را با ماله بردارید. سپس به صورت زاویه ‌دار روی قسمت کوچک و مشخصی از دیوار اجرا کنید. لازم است روی این ناحیه چند بار به صورت رفت و برگشت ماله را بکشید تا گچ روی سطح کاملاً یکنواخت و صاف شود.

گچکاران باتجربه علاوه بر اینکه به ماله زاویه می دهند، با فشردن ماله به آن یک انحنا هم می دهند. این کار باعث می شود که لبه تیز ماله باعث ایجاد شیار و خط روی سطح سقف و دیوار نشود.

در بسیاری از مواقع لازم است گچ کاری را در دو لایه انجام دهید. برای این کار پس از اجرای لایه اول توسط برس های مخصوص سوزن دار، شیار های متعددی روی سطح اجرا کنید. این کار باعث می شود که لایه دوم در لایه اول به خوبی بست و قفل شود و هر دو لایه یکپارچه شوند.

ابزار مورد نیاز در گچ کاری ساختمان

برای هر کار ساختمانی ابزار و وسایل های ویژه آن نیاز است. ابزارهای لازم برای گچ کاری ساختمان به شرح زیر است.

  • استانبولی یا ظرف:

در هر ظرفی که دارای ابعاد متوسط می باشد میتوان برای تهیه ملات گچ از آن استفاده کرد، اما مقاومت بالا و شکل هندسی ویژه این ظرف، آن را بین گچ کاران محبوب کرده است.

  • بشکه و الوار:

بسیاری از گچکاران برای کار در ارتفاعات بالاتر از قد طبیعی انسان و به علت اینکه در این ارتفاع نیاز به حرکت دارند، از این دو ابزار برای این کار استفاده می کنند.

  • ماله:

یکی از ابزارهای اصلی در گچ کاری  ساختمان برای اجرای گچ روی سقف و دیوار می باشد.

  • شمشه تراز:

برای بررسی صافی و ناهمواری سطح کار مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین از شمشه آلومینیوم یا چوبی نیز می توان استفاده کرد.

  • نردبان:

استفاده از نردبان برای کار در ارتفاع یک محدوده خاص به صورت ثابت لازم است.

  • سمباده:

تمیز کردن سطح کار به وسیله سمباده قبل از گچ کاری در نتیجه نهایی و کیفیت کار نقش مهمی دارد.

  • کاردک:

از کاردک بعضا در کنار ماله به عنوان ابزار کمکی نیز استفاده می شود.

  • شاقول و ریسمان:

از شاقول و ریسمان هم در گچ کاری و هم در کروم بندی برای تراز کردن سطح کار استفاده میشود.

در این مقاله سعی کردیم به بررسی و معرفی مراحل گچ کاری ساختمان و ابزارهای گچ کاری بپردازیم. با تشکر از همراهی شما.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *