مراحل پروژه معماری

مراحل یک پروژه معماری و اهمیت آن

دانستن مراحل یک پروژه معماری برای فرض کنترل یا اجرای آن به روشی دقیق تر و هوشمندانه تر ضروری است. اگر با رشته معماری مرتبط هستید، ضروری است که با این موضوع آشنا شوید، به خصوص اگر به فکر تخصص در مدیریت یا مدیریت ساخت و ساز هستید.

در اصل، یک پروژه معماری شامل مجموعه‌ای از نقشه‌ها، اطلاعات، اسناد و طرح‌هایی است که برای تعیین اینکه کار چگونه خواهد بود و چگونه انجام خواهد شد، خدمت می‌کند. مدل‌ها، نمایش‌های دیجیتالی سه بعدی و البته پلان‌ها از جمله عناصری است که آن را مشخص می‌کند. بنابراین، آنها نقش اصلی را در کل فرآیند ایفا می کنند.

امروز می خواهیم مراحل اصلی یک پروژه معماری را به طور عمیق توضیح دهیم. به این ترتیب شما تصور واضح تری از هر چیزی که دلالت دارد خواهید داشت و دامنه و اهمیت آن را بهتر درک خواهید کرد.

مراحل یک پروژه معماری را بشناسید

به طور کلی، سه فاز اصلی یک پروژه معماری وجود دارد. در اینجا آنها را به تفصیل معرفی می کنیم:

1. پروژه اساسی

در طول این مرحله تمام خصوصیات کلی کار مشخص می شود. بنابراین، اتخاذ و توجیه راه حل هایی که برای پروژه مناسب باشد بسیار مهم است.

این سند هم برای درخواست مجوز شهرداری و هم بقیه مجوزهای اداری مرتبط با پروژه ضروری است. اما لازم به ذکر است که پروژه اساسی برای شروع کار ساختمانی کافی نیست.

این یکی از اولین مراحل یک پروژه معماری است و از نظر تئوری، باید شامل مستندات زیر باشد:

حافظه توصیفی

به ویژگی های تعمیم یافته پروژه اشاره دارد. و همچنین راه حل های مربوطه انجام خواهد شد تا همه چیز با موفقیت پیش برود.

نقشه ها

پلان های محدود، به مقیاس، ارتفاعات، پلان ها و مقاطع را نمی توان در یک پروژه اساسی از دست داد، زیرا آنها به عنوان یک راهنمای ساخت و ساز عالی عمل می کنند. پلان معماری عناصری مانند نماها، طبقات و مقاطع را مشخص می کند که پایه های پروژه را می گذارند.

طرح های پروژه

بودجه

بودجه باید شامل برآورد کلی از هر فصل پروژه و همچنین تجارت و فناوری مربوطه باشد.

2. پروژه اجرایی

در فازهای یک پروژه معماری، ذکر این نکته معتبر است که پروژه اجرایی نقش بسزایی دارد. به معنای واقعی کلمه، در طول این مرحله، مرحله قبلی آشکار می شود. یعنی به پروژه اساسی چراغ سبز داده می شود.

در طی آن مشخصات و جزئیات عناصر، مصالح، تجهیزات و سیستم های ساختمانی مرتبط با کار مشخص می شود. این سند کار را به طور کامل تعریف می کند و برای اجرای آن بسیار ضروری است. (پس از داشتن مجوز مربوطه).

مستندات

هر پروژه اجرایی باید شامل موارد زیر باشد:

 • طرح های بنیاد و سازه.
 • طرح ها و ابعاد تاسیسات.
 • حافظه سازنده
 • وضعیت اندازه گیری
 • بودجه های به دست آمده با اعمال قیمت واحد کار.
 • مشخصات شرایط فنی، عمومی و اختصاصی.
 • راهنمای استفاده و نگهداری از ساختمان.

 

به نوبه خود، نقشه های سازه جزئیات پایه، گزارش های محاسباتی و سازه ها را مشخص کند. یعنی مشخصات فنی کار را مشخص می کنند. به همین ترتیب، نقشه های تاسیسات برای درک عملکرد داخلی ساختمان بسیار مهم است. اینها شامل طرح های برق، آتش نشانی، داده و البته لوله کشی است.

علاوه بر این، نقشه های تخریب و بنایی اطلاعات ارزشمند و مرتبطی را در مورد عناصر ساختمانی ارائه می دهد. به همین دلیل است که آنها هنگام توسعه پروژه در زمین بسیار ضروری هستند. در مورد نقشه های پایانی نیز باید گفت که به نتیجه نهایی پروژه اشاره دارد. به عبارت ساده تر، آنچه را که می بینید توصیف می کنند.

علاوه بر این، باید روشن باشید که همه این اسناد باید مطابق با مقررات آیین نامه فنی ساختمان تدوین شوند. در عین حال باید بدانید که در مرحله پروژه اجرایی، معمار فنی یا نقشه بردار کمیت نیز انتخاب می شود. این مسئولیت را در برابر اداره اجرا به عهده خواهد گرفت.

جنبه دیگری که باید در مورد آن شفاف باشید این است که اندازه گیری ها باید 100٪ با برنامه ها مطابقت داشته باشد تا در محاسبه بودجه خطایی وجود نداشته باشد.

 

3. مدیریت ساخت

مدیریت ساخت و ساز یکی دیگر از مراحل یک پروژه معماری است. بر اساس قانون مدیریت ساختمان، مدیر ساخت، عامل هدایت توسعه کار از نظر جنبه های زیر است:

 • زیبایی شناسی.
 • تکنسین ها
 • محیطی.
 • شهری.

مدیر مذکور باید دارای مدرک تحصیلی معمار، معمار فنی، مهندس یا مهندس فنی، حسب مورد، باشد. برای پروژه های مسکونی باید یک معمار باشید. همراه با داشتن کلیه شرایط مورد نیاز برای انجام این حرفه. همانطور که در ماده 12 قانون فوق تصریح شده است.

در مرحله مدیریت ساخت و ساز، معمار باید تیم فنی – هیئت علمی کار را هماهنگ کند. و همچنین تفسیر فنی، اقتصادی و زیبایی شناختی آن را انجام دهد. در نتیجه شما باید تمام اقداماتی را که لازم می دانید برای به نتیجه رسیدن موفقیت آمیز پروژه اجرا انجام دهید.

معمار یا نقشه بردار باید از رعایت کامل مهلت ها، برنامه ها و بودجه کار نظارت کند. به همین ترتیب، باید اطمینان حاصل کند که شرکت هایی که کار ساخت و ساز را انجام می دهند، پرداخت های خود را به موقع دریافت می کنند.

این مرحله همچنین شامل صدور گواهی کار نهایی و تکمیل دفترچه سفارش می باشد. سپس پس از امضا و تایید آن گواهی، کار منعقد شده و گواهی می شود که ساختمان آماده بهره برداری است.

پروژه معماری بسیار مهم است

شما با سه فاز اصلی یک پروژه معماری آشنا شده اید: پروژه اساسی، پروژه اجرا و مدیریت ساخت. با این حال، کسانی هستند که معتقدند یک پروژه معماری شامل مراحل دیگری است. همانطور که در مورد مطالعه اولیه، پروژه مقدماتی یا انحلال و دریافت کار خواهد بود.

 

اصول طراحی و معماری ساختمان

تفاوت بین کار جزئی و کلی در ساختمان

اشتراک گذاری
برچسب‌ها:

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.