مراحل تخریب بازسازی و نوسازی ساختمان

مراحل نوسازی و ساخت ساختمان

شروع عملیات اجرایی ساخت و ساز ساختمان از جمله نوسازی و بازسازی با تخریب ساختمان های قدیمی صورت می گیرد. در نظر اول شاید خراب کردن ساختمان مرحله ساده ای باشد و به طور حتم در اطراف خود بارها دیده اید که با بیل و کلنگ به تخریب ساختمان های قدیمی اقدام کرده‌اند. اما نوسازی و ساخت ساختمان اصلاً به این سادگی ها که فکر میکنید نیست. تخریب ساختمان های قدیمی باید بر اساس آیین نامه مقررات ملی ساختمان و اصولی باشد تا اتفاقات پیش بینی نشده ای در زمان تخریب رخ ندهد. در ادامه مقاله نکات پیرامونی و حائز اهمیت در رابطه با تخریب و نوسازی ساختمان را شرح می دهیم. با ما همراه باشید.

 

مراحل نوسازی ساختمان از تخریب تا سازه

پیش از ساخت ساختمان های جدید باید خانه های قدیمی یا همان کلنگی خراب شوند و اصطلاحاً نخاله های ساختمانی از آن محل خارج شوند. به طور کلی برای تخریب، تعمیر، نوسازی و بازسازی سازه با به کارگیری تجهیزات و ابزار و همچنین تجربه و دانش مهندسی مراحل تخریب ساختمان صورت می پذیرد و به دنبال آن مواد قابل استفاده از ضایعات ساختمانی جدا شده و سعی می شود تا دوباره به کار گرفته شوند.

پس از گرفتن حکم و سایر مجوزهای مورد نیاز، عملیات تخریب و قطع تمامی انشعاب ها و بررسی ساختمان های کناری و همچنین ایمنی کردن پروژه به دو صورت دستی و مکانیکی انجام میشود. البته لازم به ذکر است که بنابر نیاز برخی اوقات از مواد منفجره نیز استفاده می شود. البته فقط ساختمان های کلنگی که بیش از بیست سال عمر دارند را با روش انهدام تخریب می‌کنند.

مرحله نخریب ساختمان

 

لوازم مورد نیاز در تخریب ساختمان

دیلم

تجربه نشان داده است که بدون استفاده از یک دلیل محکم و بزرگ هیچ کار تخریب ساختمانی را نمی توان انجام داد. بنابراین دیلم یکی از اولین ابزارها در تخریب ساختمان است که به آن اشاره می کنیم. با اهرم کردن دیلم در یک جای مناسب، قطعات چوبی که به وسیله میخ محکم شده اند را می توان از هم جدا کرد. برای جدا کردن کاشی های قدیمی و پارکت چوبی در کف ساختمان و بیرون کشیدن میخ هایی که بسیار محکم هستند نیز از دیلم می توان استفاده کرد. این ابزار در انواع و سایز های مختلفی موجود میباشد. بهترین انتخاب برای دیلم، یک دیلم با شکل S در سایزهای متوسط است که بین ۴۶ تا ۶۱ سانتیمتر طول دارد و در تخریب سازه های چوبی چنین دیلمی می تواند به شما کمک کند. همچنین از  یک دیلم کوچکتر که سر پهن داشته باشد نیز میتوانید استفاده کنید. این دیلم دوام بالایی داشته و سبک تر است و به علت نوک پهنی که دارد به فضاهای تنگ هم می تواند دسترسی داشته باشد. از این رو استفاده از یک دیلم قوی و یک میخ کش هر دو باهم بسیار موثر خواهند بود.

چکش تخریب

با پیشرفت تکنولوژی و گذشت زمان شرکت های سازنده ماشین آلات ساختمانی با هدف سهولت کار  به فکر ساخت ابزار های مدرن مانند چکش تخریب یا هیلتی افتادند شرکت هیلتی معروف کمپانی آلمانی در این زمینه به عنوان یکی از شرکت های پیشرو می باشد. شهرت و معروفیت کمپانی هیلتی در زمینه ساخت چکش تخریب به قدری است که از ابزار چکش تخریب بسیاری از مردم با نام هیلتی یاد می کنند.

چکش تخریب یک ابزار همه کاره و قدرتمند برای شکستن دیوارهای بزرگ ساخته شده و از جنس بتن است. این ابزار در اندازه ها و مدل های مختلف موجود میباشد و به وسیله آن علاوه بر تخریب دیوار های بتنی هر ماده ضخیم جامد و حجیم را می‌توانید تخریب نمایید.

گوی تخریب یا توپ

در صورتی که ساختمان مدنظر شما از ۶ یا ۷ طبقه بیشتر باشد از توپ فولادی آویزان از جرثقیل برای از بین بردن و تخریب استفاده می شود. استفاده از این روش به مهارت بسیار بالایی نیاز دارد زیرا که هدایت و کنترل توپ بسیار دشوار بوده و امکان سقوط جرثقیل نیز وجود دارد.

تجهیزات ایمنی

تجهیزات ایمنی بدون شک در تخریب سازه ها یکی از مهمترین ابزار است به طوری که انجام هر تخریبی بدون استفاده از این تجهیزات خطرناک خواهد بود. در تخریب ساختمان استفاده از تجهیزات ایمنی یک امر کاملا ضروری است و اگر در استفاده از این تجهیزات سهل انگاری شود، بهای سنگینی باید پرداخت شود. در زمان انجام عملیات تخریب حتماً دستکش به دست داشته باشید. دستکش هایی که مخصوص کارهای ساختمانی است و کف دستان آن از جنس محکمی باشد و مانع از تاول زدن کف دست شود و به طور کلی از دست شما محافظت کند. همچنین استفاده از یک جفت عینک شفاف و محکم الزامی می باشد. قطعاتی که از سازه جدا می شوند در صورت برخورد با چشم های شما بسیار خطرناک هستند و ممکن است به این عضو حیاتی آسیب جدی برسانند به همین دلیل حتما باید این عینک ها را بخرید تا بدون احساس ناراحتی بتوانید ساعتها روی چشمان خود آن را تحمل کنید و به کارتان ادامه دهید. شاید فکر کنید که استفاده از کلاه محکم یا هر ابزار دیگری که از سر شما محافظت کند اضافه کاری است اما در تخریب ساختمان استفاده از کلاه محکم یک امر کاملا ضروری است. ممکن است فکر کنید که به استفاده از کلاه نیاز ندارید اما زمانی که یه تکه بتنی یا قطعه چوبی پر از میخ از ساختمان جدا شده و روی سر شما بیفتد به اهمیت استفاده از کلاه پی خواهید برد. آخرین موردی که باید تهیه کنید یک ماسک تنفسی مجهز به همراه تعدادی ماسک پنبه ای است. از ماسک های ساده پنبه ای در مواقعی که گرد و خاک بسیار کمی در فضا وجود دارد میتوانید استفاده کنید. اما هنگامی که با مواد شیمیایی و سمی یا گرد و خاک شدید مانند رنگ های مصنوعی یا آزبست مواجه شدید، از ورود این مواد سمی به ریه های خود با استفاده از ماسک های تنفسی جلوگیری خواهید کرد.

مواد منفجره

با قرار دادن مواد منفجره در پی و ستون های ساختمان آن ها را منفجر میکنند و با از بین رفتن پی ساختمان، به آسانی سازه فرو می ریزد. استفاده این روش مخصوصاً زمانی که سازه های دیگری در اطراف ساختمان وجود داشته باشد، به مهارت بسیار بالایی نیاز دارد. تخریب سازه با استفاده از مواد منفجره به طور کلی در دو حالت اتفاق می‌افتد. ممکن است در حالت اول مانند درختی باشد که با تبر قطع می گردد و ساختمان ها به یک طرف می افتند. در حالت دوم سقوط ساختمان در جای خود است و ساختمان دقیقا در جای خود ریزش میکند.

گود برداری ساختمان

اقدامات قبل از عملیات تخریب

قبل از شروع عملیات تخریب مجوز لازم توسط سازنده باید اخذ شود. همچنین پس از تایید و با استفاده از نظر مهندس ناظر اقدامات و برنامه ریزی های زیر باید انجام گیرد:

 • اطلاع و همکاری با سازمان های آب- برق و گاز

با همکاری و اطلاع از موسسات ذیربط، جریان آب، برق و گاز و سرویس های مشابه قطع میشود و یا در صورت لزوم سالم سازی، نگهداری و محدود می شود، به طوری که شیر آتش نشانی و راه های دسترسی به آنها محفوظ بماند.

 • محافظت از پیاده روها

برای محافظت از معابر عمومی و پیاده روهای مجاور ساختمان مورد تخریب، اقدامات لازم انجام می‌شود. در صورت نیاز مسدود یا محدود نمودن آنها با کسب اجازه از مراجع ذیربط با رعایت قوانین مربوطه انجام می شود.

 • اطلاع رسانی به افراد ساکن در ساختمان های مجاور

حداقل از یک هفته قبل مدت زمان قطع سرویس های فوق و شروع عملیات تخریب، به اطلاع افراد ساکن در ساختمان های مجاور رسانده می شود. عدم رعایت محدودیت فوق، فقط زمانی مجاز است که عدم تخریب فوری سازه، ایمنی را به خطر اندازد. لزوم این امر از قبل باید به اطلاع مرجع رسمی ساختمان رسیده باشد.

 • برنامه ریزی برای جمع آوری، حمل و دفع کردن مواد حاصل از تخریب

با توجه به قانون “مدیریت پسماندها” برنامه ریزی برای جمع آوری کردن و حمل و دفع مواد حاصل از تخریب و انتخاب محل مجاز برای انباشت آنها انجام می شود.

 • اثرات ناشی از تخریب سازه

اثرات ناشی از تخریب سازه در پایداری سازه های مجاور، توسط اشخاص ذیصلاح بررسی می شود. همچنین در جهت پایداری ابنیه مجاور تدابیر لازم اتخاذ می گردد.

 • جدا کردن شیشه های ساختمان

کلیه شیشه‌ های ساختمان مورد تخریب از محل نصب باید جدا شده و در مکان مناسبی انبار گردد.

 • مسدود کردن راه های ارتباطی

راه های ارتباطی ساختمان مورد تخریب به جز پلکان ها، نردبان ها، راهروها و در هایی که برای عبور کارگران استفاده می شوند در تمام مدت تخریب باید مسدود گردند. همچنین نباید قبل از اینکه راه دیگر تایید شده ای جایگزین شود راه های خروجی تخریب گردند.

 • زمانی که ارتفاع ساختمان مورد تخریب نسبت به تاسیسات و ساختمان های همجوار بیشتر باشد

زمانی که ارتفاع ساختمان مورد تخریب نسبت به تاسیسات و ساختمان های همجوار بیشتر باشد و امکان سقوط ابزار کار و مصالح به داخل و یا روی تاسیسات و بناهای مجاور وجود داشته باشد، باید اقداماتی از قبیل نصب سرپوش حفاظتی با مقاومت کافی انجام شود.

 

مرحله ایجاد سازه تا مرجله سفت کاری

از سازه تا سفت کاری

برای ساخت هر ساختمانی دو مرحله را باید پشت سر گذاشت که این دو مرحله عبارتند از: سفت کاری ساختمان و ظریف کاری ساختمان.

سفت کاری مرحله اول در ساختمان سازی است و اولین عملیاتی که روی ساختمان انجام می شود، سفت کاری است.

عملیات هایی برای سفت کاری ساختمان باید انجام شود که از  جمله این عوامل می توان به پی کنی، کرسی چینی، بادبند، تیر و ستون، سقف و دیوار چینی، ریختن بتن فونداسیون و دیوار برشی می توان اشاره کرد، این کارها به عنوان سفت کاری ساختمان معرفی شده ‌اند.

برای ظریف کاری ساختمان نیز تمام کارهایی را شما انجام می دهید که در سفت کاری ساختمان انجام نداده اید و این موارد عبارتند از: عایق کاری، نصب درب و پنجره، نقاشی، تاسیسات، برق کاری و کاشی کاری که در ظریف کاری یا نازک کاری ساختمان این کارها انجام میشود.

بنابراین تفاوت سفت کاری و ظریف کاری ساختمان را می توان اینگونه متوجه شد که سفت کاری برای احداث بنای ساختمان است و عملیات ظریف کاری ساختمان نیز مربوط به اجرای دکوراسیون داخلی منزل می باشد.

مراحل سفت کاری ساختمان

 • خاکبرداری ساختمان
 • بتن مگر و آماده سازی بستر
 • بتن مگر
 • نصب کردن صفحه ستون ها و آرماتور بندی
 • عملیات بتن ریزی
 • نگهداری بتن پی
 • خاموت بندی کردن ستون های ساختمان
 • عملیات بتن ریزی ستون های ساختمان
 • اجرای سقف تیرچه های بلوک ساختمان
 • عملیات نگهداری بتن سقف

نکات مهم برای اجرای سفت کاری ساختمان

 • عملیات خاکبرداری ساختمان در اجرای سفت کاری

هر ساختمانی که عملیات ساخت آن شروع می شود باید مرحله خاکبرداری ساختمان را پشت سر بگذارد، مهمترین قسمت در این بخش “آشنایی با خاک” می باشد که زمین دارای چه نوع خاکی است.

خاک دستی

اگر بخواهید این خاک را در دسته بندی خاک های باربر تقسیم کنید در دسته بندی خاک های غیر باربر قرار می گیرد، این خاک ها دارای یکپارچگی بوده و از لحاظ باربری در این دسته قرار می گیرند.

این خاک قابلیت باربری ندارد به همین دلیل به این خاک غیرباربر می‌گویند و به طور کلی باید از زمین خارج شود و برداشت آن به صورت کامل انجام شود.

خاک نباتی

خاک های نباتی به خاک هایی میگویند که فرسوده شده و دارای ریشه گیاهان می باشند و اگر ساختمان ها روی آن بنا شوند باعث خرابی آن می شوند زیرا این خاک بارهای وارد شده به آن را نمی تواند تحمل کند.

به همین علت این خاک باید به طور کامل برداشته شود تا به سطح مطلوب برسد تا  بتوانند از آن استفاده کنند.

خاک طبیعی بکر

شما پس از خاکبرداری نباتی میتوانید به خاک بکر برسید زیرا خاک بکر زیر خاک نباتی است.

به بیانی دیگر زمانی که شما به خاک طبیعی برسید روی آن می توانید فونداسیون را انجام دهید و عملیات را شروع کنید.

مرحله بتن ریزی ساختمان

استفاده از بتن مگر در ساختمان سازی

بتن مگر مانند سایر انواع بتن در ساختمان سازی و پروسه ساخت و ساز نقش مهمی دارد مخصوصاً به علت درصد بیشتر آب در ترکیب آن در مقایسه با بتن معمولی به شکل روان می باشد و ویژگی آن باعث شده تا در موارد خاصی از آن استفاده شود، از جمله این موارد می‌توان به جلوگیری از نفوذ سیمان به خاک اشاره کرد. همچنین از جذب آب بتن توسط خاک جلوگیری می کند و در نتیجه کیفیت بتن نیز افت نمی کند. بتن مگر در عملیات ساختمان سازی و سفت کاری ساختمان بستر خاک را برای پی ریزی نیز آماده می کند. از این رو برای صاف، همگن سازی و فونداسیون هم کاربرد دارد. همچنین این نوع از بتن استحکام لازم را برای ساخت سازه در زمین های فاقد استحکام می تواند فراهم کند. بتن مگر مانع از ورود حیوانات و حشرات موذی به فونداسیون می شود. از دیگر مزیت های استفاده از بتن مگر این است که اگر عملیات خاکبرداری بیش از حد انجام شود برای پر کردن فضای خالی و تراز کردن کف پی از بتن مگر استفاده می شود.

بتن مگر علاوه بر ساختمان سازی در ساخت جاده و راه سازی نیز مورد استفاده قرار می گیرد. در این صورت بتن مگر در پایین ترین لایه یعنی زیر اساس استفاده می شود. استفاده از یک لایه از این نوع بتن در زیر اساس باعث استحکام جاده در برابر تنش های حاصل از تردد وسایل نقلیه در زمان بهره برداری از جاده خواهد شد.

 در اجرای بتن مگر چه نکاتی را باید رعایت کنیم؟

 • مطلوب کردن خاک بستر قبل از اجرای بتن
 • قبل از استفاده از بتن باید شفته آهک را آماده کنید و آهک را باید در آب مرطوب کنید تا آب بتن را جذب کند.
 • زمانی که شما بتن را ریختید سطح بتن را با توجه به دمای هوا باید سطح آن را به مدت ۱۰ ساعت مرطوب نگه دارید تا مشکلی پیش نیاید.
 • زمانی که آب بتن در دستگاه اضافه می شود شما حداقل دو دقیقه باید به آن فرصت دهید تا بتن به خوبی مخلوط شود.
 • پس از اینکه بتن مگر به خوبی مقاوم شد، اکنون نوبت قالب بندی می باشد.
 • زمانی که بتن مگر را می خواهید برای شفته استفاده کنید باید دقت داشته باشید که مقاومت آن به ۵/۱ رسیده باشد.

مراحل نوسازی و سفت کاری ساختمان

عملیات ظریف کاری ساختمان تا پایان کار

هنگامی که مراحل سفت کاری و تاسیسات در ساختمان به پایان میرسد، نوبت به عملیات ظریف کاری ساختمان میرسد که خود مراحل جامع و کاملی دارد. برای اینکه ظریف کاری را بتوان به بهترین شکل انجام داد باید به طور کامل اصول و قواعد آن رعایت شود. ضمن اینکه امروزه در ظریف کاری متریال های نوین بسیار پرکاربرد هستند، اجرای آن بیشتر از قبل مورد اهمیت قرار گرفته است. محصولات سایت بنا مارکت در هر نقطه از معماری داخلی و ظریف کاری قابل کاربرد هستند.

به طور کلی ساخت و ساز هر سازه به سه مرحله عمده سفت کاری، تاسیسات و ظریف کاری تقسیم می شود. همانطور که در مطالب فوق به آن اشاره کردیم سفت کاری شامل دیوار چینی و اسکلت ساختمان می شود، تاسیسات هم شامل برق کشی، لوله کشی و…  میشود. نازک کاری یا ظریف کاری ساختمان نیز شامل مراحل مختلفی می شود که در ادامه مقاله  به آن می پردازیم.

عملیات ظریف کاری ساختمان شامل تمامی مراحلی می شود که روی سفت کاری و تاسیسات مکانیکی و برقی اجرا می شوند. ظریف کاری ساختمان عملیات مختلفی را در بر می‌گیرد که عبارتند از: عایق کاری، کاشی کاری، اندود کاری، سنگ کاری و نقاشی.

شایان ذکر است که بسیاری از منابع دیوارکشی را جزء ظریف کاری ساختمان می دانند که کاملا اشتباه است و بهتر است در مراحل سفت کاری ساختمان گنجانده شود.

اندود کاری در ظریف کاری ساختمان

آشنایی با تمامی نکات ساختمان سازی باعث میشود که شما فعالیت ‌های خود را راحت تر اجرا  نمایید، بنابراین با شناخت مراحل ظریف کاری قطعاً در کار خود موفق خواهید بود. اولین قدم پس از سفت کاری و تاسیسات دیوار چینی، اندود کاری است.

به عملیاتی که طی آن سطح یا نمای ساختمان به وسیله مصالح ساختمانی پوشانده می شود، اندود کاری گفته می شود. این عملیات به دو روش اصلی یعنی آستر و رویه انجام میشود. قشر آستر برای تنظیم شیب ها و پوشاندن سطح صاف انجام می شود که سطح مورد نظر را باید کروم بندی یا شمشه گیری کرد. پس از انجام این کار سطح مورد نظر را با استفاده از ملات می توان اندود کرد.

در واقع قشر رویه برای تزیین و در اصل برای پوشاندن سطوح به کار می رود و با استفاده از مصالح مختلفی انجام می شود که شامل رنگ آمیزی نما و گچبری خواهد شد. اندود کاری ساختمان به دو دسته خارجی و داخلی تقسیم می شود. اندود کاری داخل با توجه به دور بودن از رطوبت، با خاک و گچ اجرا میشود، در اندود کاری خارجی به دلیل مجاورت دائمی سازه با شرایط جوی و برای افزایش مقاومت سازه از سیمان استفاده می کنند.

مراحل گچکاری ساختمان

سفید کاری در ظریف کاری ساختمان

سفید کاری یکی از حساس ترین مراحل عملیات ظریف کاری ساختمان است که به علت پوشش سطحی با دقت بسیار بالایی باید انجام شود تا بهترین نتیجه حاصل شود. پس از اتمام عملیات اندود کاری و خشک شدن آن، به سفید کاری نوبت خواهد رسید که با استفاده از گچ انجام خواهد شد. به همین دلیل خاک و گچ در مقایسه با ملات با سرعت بیشتری سفت خواهد شد و با توجه به این موضوع  مقدار کمی از آن برای انجام کار تهیه می شود تا از هدر رفتن آن جلوگیری شود. پس از خشک شدن گچ که به جهت سفید کاری در سطوح به کار رفته است، کشته کشی انجام میشود، در این روش برای اینکه سطح مورد نظر کاملا صاف و یکدست شود از یک ورق کشته با ضخامت کمتر از یک میلیمتر استفاده می شود.

استفاده از قرنیز در ظریف کاری ساختمان

قرنیز کاری یکی دیگر از مراحل  ظریف کاری است. مرحله ‌ای که پس از سفید کاری انجام می شود، قرنیزها که متشکل از قطعه هایی با ارتفاع کم هستند در پایین ترین سطح دیوار که به کف می رسد به صورت نواری استفاده می شود. قرنیز ها با استفاده از متریال های متفاوتی اجرا می شوند و به دیوار ها جلوه ای متفاوت خواهند بخشید، علاوه بر اینکه  قرنیز ها از رسیدن رطوبت کف به گچ کاری دیوار جلوگیری میکنند از آسیب رسیدن به دیوار در صورت برخورد با اشیا نیز جلوگیری خواهد کرد.

اجرای کف با متریال مقاوم در ظریف کاری ساختمان

قبل از اینکه کف بنا را با محصول مورد نظر بپوشانید، تمام ایرادات موجود از شاقول تا گونیا بودن آن را باید بررسی نموده و به طور کامل آنها را رفع نمایید. از روش های متفاوتی با توجه به محصول مورد نظر برای پوشاندن دیوارهای داخلی استفاده می شود. برای مثال برای کاشی گذاری دیوار ها معمولاً از 3 روش ملات گذاری، دوغاب ریز و استفاده از چسب های مخصوص استفاده می شود. محصولات متنوعی برای کاربرد در کف وجود دارند که عبارتند از: کفپوش، پارکت و… . به همین دلیل باید دقت لازم را در هنگام انتخاب داشته باشید تا محصولی مناسب را بتوانید خریداری کنید.

عایق کاری سرویس های بهداشتی در ظریف کاری ساختمان

عایق کاری سرویس های بهداشتی که از مراحل عملیات ظریف کاری ساختمان است از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. بهترین روش برای اجرای این عملیات در اجرای دو مرحله ای آن است برای افزایش کیفیت کار بهتر است عایق کاری دیوار در یک مرحله و عایق کاری کف آن در مرحله دیگری صورت پذیرد. پس از انجام عملیات عایق کاری سرویس های بهداشتی می توان کف، سقف و دیوارهای آن را با متریال های با کیفیتی پوشاند، با توجه به این موضوع که سرویس های بهداشتی همراه با رطوبت دائمی هستند، بهترین گزینه محصولاتی هستند که در برابر رطوبت کاملا مقاوم می باشند.

نوسازی و اجرای سقف ساختمان

اجرای سقف در ظریف کاری ساختمان

نصب و اجرای انواع سقف ساختمان از سقف کاذب گرفته تا گچ و…  از دیگر عملیات ظریف کاری ساختمان به شمار می آیند. امروزه با توجه به اینکه برای اجرا در سقف محصولات متنوعی به بازار عرضه شده است بنابراین می توانید از انواع سقف های کاذب استفاده نمایید.

اجرای نمای داخلی و خارجی در عملیات ظریف کاری ساختمان

نمای داخلی ساختمان شامل اجرای دیوار ها در فضای داخلی می شود که با محصولات متنوعی قابل اجرا هستند، اما به طور کلی نمای داخلی و خارجی ساختمان مرحله نهایی عملیات ظریف کاری ساختمان به شمار می آیند. نمای خارجی ساختمان هم از اهمیت بالایی برخوردار است و این روزها  برای این منظور مصالح و متریال های متنوعی به بازار عرضه شده اند. سایت بنا مارکت برای انجام تمامی خدمات ساختمانی انتخابی مناسب است.

در این مقاله سعی کردیم به بررسی و توضیح کامل سه مرحله از نوسازی و ساخت ساختمان بپردازیم، امیدواریم مطالب ما توانسته باشد شما را راهنمایی کرده و مفید واقع شده باشد. با تشکر از همراهی شما.

“نویسنده: بهاره نوری”

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *