مراحل بازسازی ساختمان

مراحل بازسازی ساختمان از صفر تا صد

در این مقاله قصد داریم در مورد مراحل بازسازی ساختمان و موارد مربوط به آن صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

به همه اقداماتی که با هدف بهینه کردن محیط و ایجاد تغییرات بنیادی و ظاهری در آن انجام می شود، بازسازی ساختمان می گویند. در بازسازی ساختمان هم عمر مفید ساختمان و هم جذابیت ظاهری آن ارتقا پیدا میکند. عوامل زیادی در تصمیم به بازسازی خانه دخیل هستند. در اولین قدم باید تعیین کنید که کدام قسمت های خانه نیاز به بازسازی دارند. آیا زیرساخت‌ های بنا هم جزء بازسازی ساختمان هستند یا خیر؟

تفاوت بازسازی و نوسازی ساختمان

بسیاری از افراد فکر می‌کنند که نوسازی و بازسازی مترادف هم هستند. اما این دو اصطلاح تفاوت‌ های بسیاری با یکدیگر دارند و آنها را نباید به جای هم استفاده کرد. در ادامه به مهمترین تفاوت های این دو مفهوم می پردازیم.

در بازسازی کاری که انجام می شود اقدامات تعمیراتی و مرمتی روی بناهای قدیمی است. در نتیجه با انجام این اقدامات عمر مفید بنا افزایش می یابد. در بازسازی ساختمان ها هدف این است که تا جایی که امکان دارد در ظاهر ساختمان ها هیچ تغییری ایجاد نشود. یک مثال خوب برای بازسازی، تمام کارهایی است که روی آثار تاریخی و بناها انجام میشود. در واقع این کارها مانع از فرسودگی و از بین رفتن بیش از حد این بناها میشود. بنابراین هدف از بازسازی افزایش ماندگاری و پایداری ساختمان ها است.

نوسازی را به نوعی می توان نقطه مقابل بازسازی دانست. به بهترین تغیرات همه جانبه و کامل ساختمان ها و خانه ها، نوسازی می گویند. در فرایند نوسازی، ساختمان ها هم تغییرات باطنی و هم تغییرات ظاهری خواهند داشت. معمولاً نمای بیرونی و داخلی، تاسیسات و…  در نوسازی تغییر می کنند. اما سوالی که پیش می‌آید این است که هدف از نوسازی ساختمان چیست؟

در پاسخ باید گفت تبدیل یک ساختمان قدیمی و فرسوده به بنای زیبا، مدرن و نو.

در میان اکثر مردم معمولاً وقتی که صحبت از بازسازی خانه می شود، منظور همان نوسازی ساختمان ها است.

بازسازی ساختمان دارای چند بخش است؟

همانطور که گفتیم لازم است که در ابتدا شما هدف خود از بازسازی را مشخص کنید. در مرحله بعد نیز ضروری است که اهداف مورد نظر خود برای رسیدن به این اهداف را در نظر بگیرید. پس از انجام این کارها، زمان شروع بازسازی است. به طور کلی فرآیند اصلی بازسازی دو بخش دارد:

بازسازی زیرساخت های ساختمان ها

این بخش شامل اقداماتی مانند تعمیر یا تغییر بخش های اصلی مثل تاسیسات لوله کشی، برق کشی ها و…  میشود. توجه به این بخش در بازسازی ها در اولویت بوده و ضروری تر است. زیرا این بخش ها هستند که در زندگی روزمره نیازهای اصلی شما را برآورده می کنند.

بازسازی نما و دکوراسیون

این بخش به زیبایی داخلی و نمای بیرونی ساختمان شما مربوط می شود.

 مراحل بازسازی خانه ها

دریافت مشاوره از شرکت های مربوطه

در زمینه بازسازی خانه ها و بناها  شرکت هایی هستند که به صورت تخصصی فعالیت می کنند. شما برای برآورد کردن هزینه ‌های بازسازی، نحوه و میزان ایجاد تغییرات، زمان مورد نیاز برای انجام بازسازی و…  را از این شرکت ها می توانید مشاوره بگیرید.

 1. تخریب ساختمان

بعد از مشاوره مرحله بعد تخریب ساختمان است. بخش های مختلف ساختمان که به بازسازی نیاز داشته باشند، در این مرحله با کمک شرکت های خدماتی و پیمانکاران تخریب می شوند. همانطور که میدانید، دیوارهای اصلی ساختمان ها کل وزن ساختمان ها را تحمل می کنند به همین علت به هیچ وجه این دیوار ها نباید تخریب شوند.

 1. ساخت بنا

هدف از ساخت بنا ایجاد تغییرات مورد نظر و بهینه کردن فضای ساختمان ها است. در این مرحله کارهایی مانند استفاده از دیوارهای پیش ساخته یا اضافه کردن دیوارها انجام میشود. برای ایجاد تغییر در فضای داخلی ساختمان نیز اقداماتی انجام میشود. در این زمینه مهمترین اقدامات عبارتند از:

 • رنگ کردن سقف و دیوارها
 • اجرای قرنیز چوب یا سنگ
 • پیاده سازی و اجرای کاغذ دیواری
 • کف سازی
 • نورپردازی
 • و…

قوانین بازسازی ساختمان ها و مراحل اجرای آن

بر اساس قانون، بازسازی خانه ها شرایط و مراحل مشخصی دارد. بنابراین اگر تصمیم به بازسازی خانه خود را دارید، ضروری است که با قوانین مرتبط با این کار آشنا شوید.

درخواست صدور مجوز تعمیر و بازسازی ساختمان

در این زمینه مهمترین نکته ای که باید بدانید این است که در بازسازی ساختمان ها تمام کارهایی که انجام می شود نیاز به صدور مجوز ندارد. شما فقط برای تعدادی از اصلاحات و تعمیراتی که مد نظرتان است باید مجوز دریافت کنید. برای انجام اقدامات ذکر شده در لیست زیر نیازی به دریافت مجوز بازسازی ساختمان ندارید:

اقداماتی که برای انجام آن نیاز به دریافت مجوز بازسازی ساختمان دارید

 • تخریب تیغه ها و دیوارهای داخلی ساختمان که تحمل وزن تمام ساختمان ها روی دیوارها است. بنابراین تخریب آنها امنیت و استقامت ساختمان را کم میکند.
 • جابجایی راه پله ها
 • جابجا کردن دیوارهای پارکینگ
 • جابجا کردن بخش هایی از ساختمان که طبق ضوابط و قوانین شهرداری ممنوع است.

در مواقعی که این کارها بدون دریافت مجوز از شهرداری انجام شود، در این صورت ساختمان شما توسط شهرداری سریعاً بررسی خواهد شد. اگر در بازسازی، تخلف مالک ثابت شود، مالک باید جریمه نقدی بپردازد. حتی ممکن است در مواردی شهرداری دستور تخریب قسمتهای بازسازی شده را نیز صادر کند.

در این مقاله سعی کردیم به توضیح و بررسی بازسازی ساختمان و تمامی موارد مربوط به آن بپردازیم. با تشکر از همراهی شما.

 

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *