مدل فن کویل چیست

فن کویل چیست و چه کاربردی دارد؟

آخرین بخش از یک سیستم تهویه مطبوع فن کویل ها است که در ساختمان های مسکونی، صنعتی و تجاری به صورت مستقیم مورد استفاده قرار می گیرد این دستگاه شامل یک مبدل حرارتی و یک فن دمنده گرم و سرد است تا عمل تهویه هوا و انتقال حرارت را به صورت جابجایی اجباری انجام دهد. به هر کویل دو لوله متصل میشود که یکی از لوله ها ورودی آب گرم از بویلر در فصل زمستان  و یا لوله ورود آب سرد چیلر در فصل تابستان است و  لوله دیگر مخصوص برگشت آب موتورخانه مرکزی میباشد. فن کویل ها هم به صورت دستی توسط سوئیچ خاموش و روشن می شوند و هم از طریق ترموستات کنترل می‌شوند و به علت انعطاف پذیری و سادگی در نصب و راه اندازی نسبت به دیگر سیستم های HVAC می‌توانند اقتصادی، کاربردی تر و مشابه باشند.

 

سامانه آگهی رایگان صنعت ساختمان

 

فن کویل چیست؟

فن کویل دستگاهی است که از یک فیلتر با راندمان پایین، و چند فن سانتریفیوژ همراه با کویل گرم و سرد تشکیل شده است. هوای ورودی به فن کویل ابتدا از روی فیلتر می گذرد و سپس از قسمت فن و پس از آن از قسمت کویل عبور می کند و به اتاق وارد می شود. برای جلوگیری از نشت آب تقطیر شده فن کویل ها تشک و لوله تخلیه وجود دارد. کویل گرمایش فن کویل به وسیله بخار و یا آب گرم می تواند کار کند. در فن کویل گرمایش از المان الکتریکی نیز می توان استفاده کرد.

انواع فن کویل چیست

انواع فن کویل ها

بر اساس موقعیت نسبی فن کویل ها به انواع مدل های زمینی، سقفی توکار، کانالی و کاستی تقسیم می شوند که هر کدام از آنها در ظرفیت های مختلف همراه با ویژگی های کاربردی طراحی و تولید می شوند.

فن کویل زمینی

فن کویل های زمینی در ظرفیت های 200 تا 1000 یکی از رایج‌ترین نوع فن کویل ها جهت استفاده در ساختمان های مسکونی، تجاری و اداری می باشد که در انواع فن کویل زمینی روبروزن، بالا زن،فن کویل زمینی پایه دار و فن کویل زمینی شیبدار موجود هستند. این دستگاه به ویژگی‌های منحصر به فردی مانند گرمایش و سرمایش، امکان کنترل دما با کمک تنظیم دور فن، قابلیت کنترل و تنظیم فن کویل به وسیله ترموستات، دارای سرویس آسان و تعمیر، قابلیت صرفه جویی در انرژی، دارای هزینه نگهداری پایین، عملکردی کم صدا و آرام و دارای فشار استاتیکی بالا است.

فن کویل دیواری

فن کویل دیواری دستگاهی است که توسط پرتاب باد به وسیله بلوور و عبور از آن آبگرم و آبسرد سرمایش و گرمایش محیط را تامین میکند. این فن کویل ها در ظرفیت های ۲۰۰ تا ۸۰۰ cfm موقعیت نصب دیواری طراحی و تولید می شوند. این مدل از فن کویل ها به شکل روبرو زن عمل می کنند و  بر روی دیوار به صورت روکار نصب می شوند. از ویژگی های این دستگاه قابلیت گرمایش و سرمایش مطبوع، مجهز به نمایشگر ال سی دی روی دستگاه، عملکرد کم صدا و آرام، نصب و راه اندازی آسان، امکان زمان بندی ۲۴ ساعته،راندمان بالا، قابلیت نصب ترموستات، نگهداری کم هزینه در مقایسه با کولر گازی و شست و شوی فیلتر ها جهت برنامه ریزی و کنترل فن کویل می باشد.

فن کویل سقفی توکار

از دیگر مدل های فن کویل، فن کویل سقفی توکار می باشد که در ظرفیت های ۲۰۰ تا ۱۲۰۰۰ cfm موجود هستند. این دستگاه ها در سقف کاذب ساختمان های مسکونی، اداری و… به صورت توکار قرار می‌گیرد و به علت ویژگی های خوبی مثل سطح صدای پایین، هزینه نصب و نگهداری پایین، قابلیت اتصال به هوای آزاد، بدنه سخت و محکم از جنس گالوانیزه، مجهز به فن سانتریفیوژ سه سرعته و سه ردیفه، قابلیت تعویض و جداسازی و شستشوی فیلتر های آن محبوبیت فراوانی در بازار تهویه مطبوع بین مصرف کنندگان دارد.

فن کویل کانالی

فن کویل های کانالی در ظرفیت های ۸۰۰ تا ۲۲۰۰ cfm  طراحی و تولید می شوند. این مدل از فن کویل ها فشار استاتیکی بالایی دارند و امکان کانال کشی برای توزیع هوای مناسب در فضاهای مختلف را نیز دارا هستند. بدنه فن کویل های کانالی از ورق گالوانیزه محکم و سخت ساخته شده است که قابلیت اتصال به هوای آزاد در فن کویل ها وجود دارد. در این مدل از فن کویل ها به علت حجم هوادهی بالایی که در آنها وجود دارد صدای بالایی نیز تولید می کنند که به همین علت در مکان های مانند لابی و راهرو ها بیشتر نصب می شوند.  از ویژگی های فن کویل های کانالی به قابلیت جدا کردن و تمیز کردن فیلتر آن از سه جهت پایین، چپ و راست می توان اشاره کرد. همچنین در ظرفیتهای هوادهی با راندمان بالا، بهره مندی از سینی تخلیه در این جنس است گالوانیزه و فن سانتریفیوژ سه سرعته تنوع وجود داشته و از دیگر ویژگی های این دستگاه محسوب می شود.

 

پیشنهاد مطالعه:

فن تهویه هوا چیست؟

ساب زدن کف برای چیست؟

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *