فن تهویه هوا

فن تهویه هوا: آشنایی با انواع خانگی و صنعتی

فن تهویه دستگاهی است که برای جابجایی هوا یا گاز در یک محیط بسته مورد استفاده قرار می گیرد. تنها قلب تپنده انواع سیستم های تهویه صنعتی و مطبوع هستند و در صنعت تهویه کاربرد گسترده ای دارند. صنعت تهویه، بدون فن معنایی ندارد.

در واقع فن ها وسایلی هستند که در محیط امکان تهویه هوا را ایجاد می کنند.

کار دستگاه های هواکش این است که هوای داخل محیط را جذب و مکش کرده و سپس به محیط بیرون آن را انتقال می دهند.

فن تهویه هوا

با توجه به عملکرد شان به دو نوع صنعتی و خانگی تقسیم می شود. هواکش های خانگی در مقیاس متوسط و کوچکی هستند و کاربرد آنها بیشتر اداری، تجاری و مسکونی است. اما هواکش های صنعتی فن های بزرگ هستند که در بخش های  صنعتی و حمل و نقل مورد استفاده قرار می گیرند.

 انواع فن

 • هواکش های صنعتی
 • هواکش های ساختمانی
 • هواکش های خانگی
 • هواکش های سانتریفیوژ بکوارد: این نوع از هواکش ها در دو مدل یک طرفه و دوطرفه
 • موجود هستند و درد منده سیستم فشار استاتیکی تولید می کنند.
 • هواکش های سانتریفیوژ قوی: مدل از فن ها با حجم هوای کم و فشار استاتیکی زیاد در بخش های مختلف صنعت به عنوان کمپرسور هوا استفاده می شوند.
 • هواکش های سانتریفیوژ رادیال: این نوع از هواکش وظیفه ایجاد مکش در مکنده را دارند.
 • هواکش آکسیال این نوع از هواکش ها معمولاً برای انتقال هوای موجود در بین دو مکان به کار می روند.
 • هواکش سانتریفیوژ فوروارد: این مدل از هواکش ها دو مدل یکطرفه و دوطرفه دارند و در دمنده سیستم فشار استاتیکی وارد می کنند.

هواکش های خانگی

امروزه انواع هواکش ها و تحلیل های خانگی در مدلها و طرحهای متفاوتی برای انواع سلیقه ها تولید شده و به بازار عرضه می شوند. به همین علت بهتر است  در انتخاب آنها نکات مختلفی توجه کنیم.

هواکش دستشویی خانه

جالب است بدانید که در قدیم  برای تهویه و جابجایی هوا از هواکش ها و روش های قدیمی استفاده می کردند، در گذشته بدون استفاده از هواکش های خانگی،  تهویه هوا انجام می شد؛ به این صورت که  راه ورود و خروج را در یک محیط فراهم می‌کردند تا هوا به راحتی در جریان باشد.

اما امروزه با پیشرفت علم، صنعت و تکنولوژی سیستمهای تهویه هوا قوی جایگزین این روش های قدیمی شده اند.

تهویه هوا در محیط ها و مکان های متفاوت اهمیت زیادی دارد، زیرا در بهداشت یک محیط تاثیر زیادی دارد و همچنین در تنفس و سلامتی انسان نیز تاثیر بسزایی دارد.

استفاده از هواکش های خانگی در یک محیط باعث میشود که انواع سنگی نام ببرید که بر اثر وجود رطوبت یا فعالیت ایجاد شده است به بیرون از آن محیط منتقل شود و یا جایگزین هوای تازه ی بیرون محیط شود. استفاده از هواکش های خانگی در مکان‌های مسکونی، تجاری و اداری لازم است زیرا جابجایی و جریان داشتن هوا در هر محیط یک اصل مهم است که باید به آن اهمیت داد.

هواکش های صنعتی

برای ساختن تهویه های خانگی معمولاً از فن های محوری استفاده می کنند.

همانطور که گفتیم فن ها هوا را جابجا میکنند. فن های صنعتی برای تهویه هوا محیط های کارخانه و کارگاهی و  همینطور تونل های بین شهری و شهری کاربرد دارند. این فن ها هوای آلوده  ناشی از دود و گاز را با هوای تازه جایگزین می کنند. هواکش های صنعتی جزو تجهیزات بسیار ضروری و مهم تهویه هوا محسوب می شوند که حجم بالایی از از دود و هوای آلوده را در زمان کمی جا به جا میکنند.

هواکش های صنعتی

اجزای زیر در ساختمان داخلی فن ها وجود دارند:

 • پروانه
 • الکتروموتور
 • قاب خارجی

طراحی داخلی در سیستم هواکش خانگی به این صورت است که به صورت موازی جریان هوا با محور اصلی هواکش وارد آن می شوند.

راندمان و کارایی این هواکش ها به طور معمول ۷۰ تا ۸۰ درصد می باشد.

نکات مهم در زمان خرید هواکش های خانگی

هواکش های خانگی را در محیط های داخلی استفاده میکنند برابر این تولید سر و صدای آنها از اهمیت بالایی برخوردار است، در واقع در زمان خرید باید از انواع هواکش های خانگی با صدای کمتر استفاده کرد.

همچنین جنس و رنگ پره ها که ممکن است پلاستیکی یا فلزی باشند به نظر مشتریان بستگی دارد و قابل تغییر است.

نکته دیگری که باید به آن توجه کنید این است که درجه حفاظت فن و تهویه هوا در برابر رطوبت و گرد و غبار است. همچنین باید در انتخاب یک تهویه خانگی به محل نصب آن روی شیشه پنجره یا روی دیوار است توجه کرد.

 

مطالعه بیشتر:

صنعت کانال سازی

اجزای اصلی دکوراسیون داخلی

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *