انجام سیمانکاری ساختمان

عملیات سیمانکاری خانه و ساختمان

سیمانکاری یکی از ابتدایی ترین، مقرون به صرفه ترین و ساده ترین روش هایی است که برای طراحی ساختمان صورت می گیرد. سیمان یک متریال بسیار مقاوم است و در شرایط سخت آب و هوایی همواره ماندگاری و دوام ایده عالی دارد. به همین علت در تمامی سازه ‌های عمرانی و ساختمانی یکی از مهم ‌ترین ملزومات به شمار می رود.

عملیات سیمانکاری

سیمانی که در ساختمان سازی به کار میرود ماده ای است که از موادی مانند رس، انواع اکسید های معدنی، آهک و… تولید می شود.

سیمانکاری برعکس گچ کاری می تواند در برابر رطوبت و عوامل جوی و همچنین از لحاظ قیمت روز مصالح به صرفه به شمار می رود.

سیمان هایی که در ساختمان ها مورد استفاده قرار می گیرند در واقع به عنوان یک ماده چسبنده برای نماسازی و چسباندن مصالح به هم به کار می روند.

این ماده پس از خشک شدن بسیار محکم و سفت میشود و همین امر باعث می شود تا مصالح به طور کاملا مستحکمی به هم بچسبند.

در صنعت ساختمان سازی ملات های مختلفی برای کاربری های متفاوت با استفاده از سیمان تهیه می کنند.

 

جهت درج آگهی خود در بنا مارکت کلیک کنید

منظور از عمل آوردن سیمان چیست؟

عمل آوردن سیمان این است که بعد از پایان عملیات سیمان کاری به مدت زمان  ۴ تا ۷ روز و هر سه یا چهار مرتبه با آب سطح سیمانکاری شده را خیس کنید.

این کار به این دلیل انجام می شود که پس از خشک شدن سیمان از ترک خوردن سطح آن جلوگیری شود.

مراحل سیمانکاری ساختمان

مراحل سیمانکاری

اولین مرحله صاف کردن سطح کار

قبل از اینکه سطح جایی را بخواهیم سیمان بکشیم در ابتدا سطح آن را باید کاملاً صاف کنیم. صاف کردن سطح مورد نظر قبل از سیمانکاری هم باعث گرفتن نتیجه بهتری می شود و هم باعث افزایش سرعت در کار میشود. در این مرحله امکان دارد بیشتر برجستگی هایی که از کارهای قبل بر روی دیوار باقی مانده اند از بین بروند.

مرحله دوم کروم کشی یا کروم بندی

کرم کشی یا کروم بندی به وسیله ریسمان و شاقول انجام میشود. ضخامت اندومتر سیمان با استفاده از این روش یک دست میشود. در نتیجه از تو رفتگی یا شکم زدگی پس از اتمام سیمان کشی جلوگیری میکند. برای انجام کروم بندی ابتدا روی لبه دیوار ریسمان را آویزان می کنند و سپس فاصله بین دیوار و نخ را با سیمان پر میکنند. کروم بندی را با فاصله ۲ متر به ۲ متر انجام می دهند تا  کل دیوار را تکمیل کنند. در مرحله آخر بین هر دو کروم، سیمان کشی را انجام می دهند.

 

لیست پیمانکاران اسکلت کار بتنی

مرحله سوم تهیه ملات سیمانی

بعد از آن که کروم ها خشک شدند سیمان کشی را شروع  می کنند. از ماسه نرم یا پودر سنگ و آب و سیمان برای سیمان کشی استفاده میکنیم. سیمان کشی را متناسب با مقدار حجم کار به دو روش ماشینی یا دستی انجام میدهند. نسبت این مواد باید حتماً رعایت شود و در صورت عدم رعایت، ملات خوبی به دست نمی آید. این نسبت به این صورت است که معمولاً سه برابر مقدار سیمان، ماسه ریخته می شود اما مقدار سیمان و آب  باید برابر باشند.

مرحله چهارم آستر کشی

به لایه نازک سیمان، آستر می گویند. این لایه را باید به گونه ای روی دیوار بزنند که تمامی درز های آن را بپوشاند و سطحی یکنواخت و صاف را ایجاد کند.

مرحله پنجم لایه اصلی یا لایه دوم سیمان

بعد از اتمام آستر کشی نوبت زدن لایه دوم یا لایه اصلی سیمان می رسد که باید با توجه به کروم ها به صورت یکدست و یکسان در تمامی نقاط زده شود تا نتیجه کار خوب و مطلوب باشد. سپس بعد از  انجام این کار لیسه کشی را شروع می کنند تا سطح صاف و یکدست با سیمان ایجاد شود. لیست کشی را معمولاً فقط برای نما هایی انجام می دهند که نمای اصلی آن قرار است سیمان باشد.

علت ترک سیمان

ترک سیمان هم مانند ترک در گچ کاری به عوامل مختلفی می تواند بستگی داشته باشد. گاهی این اتفاق به علت نشست ساختمان رخ می دهد.

گاهی به علت سرد و گرم شدن هوا عمل انقباض و انبساط رخ می‌دهد و سیمان ترک میخورد.

یکی از ترفندهایی که برای جلوگیری از ترک خوردن اندود های سیمانی میتوان استفاده کرد، استفاده از رنگ های نانو است که البته هزینه بالایی نیز دارد.

کلام آخر

سیمانکاری عملیاتی است که از همان ابتدای شروع مراحل سفت کاری ساختمان تا پایان نازک کاری آن برای آیتم های مختلف انجام می شود. بنابراین برای استفاده از این ماده مهم باید با انواع سیمان و خصوصیات آن و موارد استفاده از آن آشنا باشید.

 

مطالعه بیشتر:

لیست خدمات بنایی ساختمان

مراحل نوسازی و ساخت خانه و ساختمان

کاربرد انواع سنگ های ساختمانی

مراحل گچکاری ساختمان

بازسازی خانه از صفر تا صد

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *