طراحی دکوراسیون داخلی منزل

طراحی دکوراسیون داخلی منزل

در ابتدا بهتر است به تعریف طراحی دکوراسیون داخلی بپردازیم، دکوراسیون به معنای هماهنگ سازی طراحی شده جهت به وجود آوردن اثاثیه ها، رنگ ها و دیگر وسایل در یک بخش از محیط خانه به روش شیک و هنرمندانه را طراحی دکوراسیون داخلی می گویند. زمانی که از چیدمان منزل صحبت به میان می آید باید نقش یک دکوراتور داخلی را برای خود ایفا کنید. با این وجود دکوراسیون داخلی مانند بقیه هنرها جذاب بوده و دارای ریز کاری، جزء کاری و سایر تکنیک های متفاوتی است، به همین علت نیازها و سلیقه های دوران در حال تغییر هستند.

طراحی داخلی مانند سایر معماری های ساختمان با عنصر های به کار رفته ساختمان در ارتباط است. 

برخی از مخاطبان با وجود اینکه از قبل همه چیز را تهیه و تدارک دیده اند و سبک مناسب خود را انتخاب کرده اند و حتی مبلمان و وسایل خود را به هزینه زیادی خریداری کرده‌اند اما باز هم به آن چیزی که مد نظرشان است نرسیده‌اند و همواره این سوال را از طراحان دکوراسیون داخلی میپرسند که چرا دکوراسیون منزلشان باب میلشان نیست؟

قوانین چیدمان و طراحی منزل از جمله سوژه های داغی است که بسیاری از افراد به دنبال آن هستند. داشتن یک خانه زیبا دیگر یک رویای دست نیافتنی نیست. تنها کافی است که در چیدمان منزل خود چند نکته را بلد باشید و به کار بگیرید.

1.      یک قسمت از خانه را به عنوان قسمت اصلی خانه انتخاب کنید

هر منزلی نیاز به یک نقطه کانونی دارد. نقطه ای که جذاب،  تاثیر گذار، خیره کننده و هیجان انگیز باشد. این یکی از مهمترین قوانین در طراحی دکوراسیون داخلی است.

به عنوان مثال نقطه کانونی می تواند یک وسیله در اندازه های غیر متعارف، یک فرش با نقش و نگار های افسانه ای، یک دیوار با تزیینات منحصر به فرد، یک تم رنگی خیره کننده و یا یک اثر هنری باشد.

نقطه کانونی منزل باید بتواند توجه دیگران را کاملا به خود جلب کند. این جلب توجه باید در شما احساس مثبتی را ایجاد کند نه اینکه فقط توجه شما به بی نظمی و شلوغی فضا جلب شود. بنابراین حواستان باشد که در طراحی و دیزاین این قسمت هرگز زیاده‌روی نکنید.

2.      ترکیب کردن شکل های هندسی مختلف با هم

در هر یک از قسمت های منزل همواره عناصر و المان های گوناگونی با فرم و شکل های هندسی مختلف وجود دارند. چیدمان عناصر در کنار هم با فرم ‌های مختلف می‌تواند بسیار الهام بخش باشد. به همین علت در چیدمان منزل یکی از قوانین مهم است که بر آن بسیار تاکید می شود. برای مثال قرار دادن میز گرد غذاخوری بر روی یک فرش گرد، استفاده از  شاخص های هندسی و فرم های مشترک عناصر مختلف و همچنین قرار دادن کاشی هایی که اشکال مختلف هندسی دارند در کنار هم به نحوی که موزون و هارمونی باشند و استفاده از المان های افقی و عمودی متناسب با فضا می تواند ترکیبی از شکل های هندسی مختلف با هم باشد.

3.      درست آویزان کردن دیوارکوب ها و تابلوها

این قانون نیز یکی از قوانین طراحی دکوراسیون داخلی است که در طراحی داخلی منزل تاثیر بسیار زیادی دارد. بعضی از افراد ساعت های دیواری، دیوارکوب های زینتی و  عکس های خود را در ارتفاع بسیار بالایی نصب می کنند و گمان می کنند که این کار درست است. در حالیکه نصب قاب عکس چه در ارتفاع پایین و چه در ارتفاع بالا اصلا درست نیست.

مناسب ترین و بهترین مکان برای نصب دیوارکوب ها این است که آنها را متناسب با نقطه دید خود تنظیم کنید. به طوری که وقتی سرپا ایستاده اید بدون اینکه سر خود را پایین یا بالا بگیرید به سمت دیوار نگاه کنید و بر روی آن یک خط فرضی رسم نمایید. بهترین حالت این است که مرکز تابلو شما بر روی این خط فرضی قرار بگیرد.

4.      ارتفاع کاذب بسازید

انتخاب هوشمندانه و دقیق فرش در طراحی دکوراسیون داخلی منزل نقش بسیار تعیین کننده ای دارد. قرار گرفتن فرش در یک اتاق علاوه بر اینکه آن را تبدیل به یک جای مناسب برای نشستن می کند بلکه بهترین راه برای افزودن بافت، نرمی و رنگ به طراحی دکوراسیون داخلی نیز می باشد.

اگر اتاق پذیرایی شما بزرگ است و تمایل دارید که آن را به دو یا سه ناحیه جدا از هم تقسیم کنید، ابزار شماره ۱ شما برای این کار، فرش است.

5.      عدم استفاده از عناصری که دوستشان داریم

استفاده از عناصری که دوستشان نداریم یکی از عجیب ترین مواردی که در در هنگام طراحی دکوراسیون داخلی مورد استفاده قرار می گیرند. آیا چنین چیزی امکان دارد؟ بله. مخصوصاً زمانی که فرایند چیدمان و دکوراسیون منزل کمی طول می کشد و ما فقط قصد داریم که این فرآیند به اتمام برسد. در نتیجه اکثر تصمیم های خود را با عجله می گیریم، عجولانه خرید می کنیم و یا  با عجله و بدون فکر اقدام به دور انداختن برخی از وسایل منزل می کنیم.

اما از میان قوانین طراحی دکوراسیون منزل این یک قانون بسیار مهم است که به شما میگوید شما میتوانید خانه خود و هر اتاقی که در آن موجود است را دوست داشته باشید. این بدین معناست که منزل خود را با چیزهایی که خاطره انگیز و معنادار است پر کنید و در مقابل آن چیزهایی که شما را ناامید میکند به طور کامل حذف کنید.

6.      برگشتن یک قدم به عقب

آیا تشخیص اینکه اتاق های شما دقیقا به چه چیزی احتیاج دارند برای شما سخت است؟ این قانون به شما کمک میکند که بتوانید این مسئله را تشخیص دهید.کافیست چند قدم به عقب برگردید و اتاق را از دور به عنوان یک کل ببینید. همانطور که طراحان دکوراسیون داخلی می‌دانند، مشاهده کردن یک اتاق از دور معمولاً به شما کمک می کند که بتوانید تشخیص دهید چه چیزهایی نیاز به تغییر دارد و چه چیزهایی را بهتر است اضافه و یا حذف کنید. برای مثال با مشاهده دیوار خالی که احساس می‌کنید بهتر است پر شود، دیواری که به رنگ نیاز دارد و یا یک گوشه از اتاق که برای گلدان مناسب است.

بنا مارکت سامانه آگهی و نیازمندیهای ساختمان

7.      آینه ها را دست کم نگیرید

در طراحی دکوراسیون داخلی و دیزاین منزل استفاده از المان آینه نقش بسیار مثبتی دارد. آینه ها علاوه بر اینکه نور و عمق را به اتاق شما اضافه می کنند، به خوبی منظره ها را نیز می توانند منعکس کنند و زیبایی بصری فضای اتاق را افزایش دهند. بنابراین استفاده از آینه را  در طراحی دکوراسیون داخلی منزل حتما جدی بگیرید. آینه یک سرمایه گذاری عملی و عالی است که تفاوت زیادی در شکل ظاهری خانه و فضای منزل شما می تواند ایجاد کند.

در این مقاله سعی کردیم به بررسی 7 مورد از موارد تاثیرگذار در طراحی دکوراسیون داخلی بپردازیم. با تشکر از همراهی شما.

 

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *