پل حرارتی پنجره خانه

شکستن پل حرارتی پنجره چیست؟

عایق حرارتی مناسب برای حفظ راحتی در خانه های ما ضروری است. به این ترتیب در تابستان از اتاق های خنک و در زمستان از اتاق های گرم و دنج لذت خواهیم برد. برای دستیابی به این هدف، هنگام انتخاب و نصب پنجره ها باید یک جنبه را در اولویت قرار دهیم: شکستن پل حرارتی. با بنا مارکت همراه باشید.

اما قبل از جستجوی راه حل، باید مفهومی که در مورد آن صحبت می کنیم را درک کنید:

پل حرارتی چیست؟

در معماری، این نام به مناطقی (نقطه‌دار یا خطی) است که در ساختار اطراف یک ساختمان یافت می‌شود. آنها “نقاط ضعیف” سطح عایق شده هستند که گرما از طریق آنها راحت تر منتقل می شود.

پنجره ها پل های حرارتی هستند، زیرا گرما از طریق آنها به داخل یا خارج می شود. تصور کنید که در اواسط زمستان هستیم و گرمای حاصل از گرمایش خانه از فریم ها و شکاف های پنجره به بیرون فرار می کند، همزمان که هوای سرد یواشکی وارد خانه می شود. یا برعکس در ماه های گرم تابستان، با تهویه هوای داخل و هوای گرم بیرون.

البته وضعیت مطلوبی نیست، پس باید چاره ای پیدا کنید. راه حل توسط پنجره هایی با شکستگی پل حرارتی (RPT) به ما ارائه می شود که در ادامه در مورد آن صحبت خواهیم کرد.

پنجره های ترمال بریک

برای قطع این انتقال سرما و گرما بین فضای داخلی و خارجی خانه، پنجره های ترمال بریک راه حل موثری ارائه می دهند. این پنجره ها دارای یک قطعه عایق در داخل قاب خود هستند که این رسانایی را قطع می کند.

ایده این است که از تماس هوا درونی و بیرونی با یکدیگر جلوگیری شود. برای این کار، قطعه ای از ماده ای که رسانای ضعیف گرما است وارد می شود. در بسیاری از موارد، این قطعه یک پروفیل اسپیسر پلاستیکی است، اگرچه پرکاربردترین سیستم RPT میله های پلی آمید تقویت شده با درصد فایبرگلاس است.

مطالعه بیشتر: انواع پنجره و بررسی کوتاه

مزایای اصلی پنجره با RPT اساساً دو مورد است:

  1. صرفه جویی در انرژی، زیرا عایق بندی صحیح استفاده از گرمایش و تهویه مطبوع را در خانه کاهش می دهد. این همچنین نشان دهنده پس انداز قابل توجهی برای جیب ما است.
  2. رفع مشکل تراکم. در مناطقی که رطوبت نسبی بالا وجود دارد، زمانی که تفاوت های حرارتی بین داخل و خارج وجود دارد، پدیده تراکم در پروفیل های داخلی درها و پنجره ها رخ می دهد. این با پنجره‌های RPT بسیار کاهش می یابد.

به این باید مزایای زیبایی شناسی ارائه شده توسط پروفیل های RPT را اضافه کرد. به عنوان مثال، اینها به پروفیل هایی با رنگ ها یا پرداخت های مختلف اجازه می دهد تا در داخل و خارج از خانه، با ترکیب های ممکن بی شمار ساخته شوند. این کار را نمی توان با پروفیل های بدون RPT انجام داد.

به طور خلاصه، شکستن پل حرارتی یک پیشرفت فنی بزرگ است. درست است که پنجره های مجهز به آن گرانتر از پنجره های با مشخصات معمولی هستند، اگرچه مزایای آن بی نظیر است.

یک راه حل جایگزین: پرده های حرارتی

راه دیگر برای ایجاد مانع حرارتی بین بیرون و داخل اتاق، نصب پرده های حرارتی است. این منبع به همان اندازه برای گرما و سرما مفید است و همچنین باعث صرفه جویی قابل توجهی در قبض برق می شود، زیرا مصرف گرمایش و تهویه مطبوع را کاهش می دهد.

پرده های حرارتی

پرده های حرارتی با پارچه های سنگین دو یا سه لایه و مواد با ظرفیت عایق خوب مانند پنبه، پشم یا پلی استر ساخته می شوند. کارایی آنها از نظر عایق حرارتی مانند پنجره های RTP نیست، اما برای انواع خاصی از مسکن می توانند راه حلی بیش از حد کافی باشند.

مطالعه بیشتر: جنس پارچه پرده ها

اشتراک گذاری
برچسب‌ها:

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *