مشاغل باغبانی

شغل باغبانی و وظایف یک باغبان چیست؟

شغل باغبانی مجموعه ای از دانش و همچنین بررسی در حوزه گل شناسی، سبزی شناسی، میوه شناسی، بوستان ها و فضای سبز در پارک ها می باشد. در ضمن افراد فعال در این حوزه کاشت و پرورش گیاهان دارویی و زینتی و طراحی های فضای سبز می باشد. باغبانی علمی است در مورد گیاهان و درختان و گیاهان می توانند زینتی باشند یا درختانی که میوه دارند و ثمر می دهند و یا گیاهانی که خواص دارویی دارند و برای ما جنبه درمانی دارند. باغبانی شاخه دیگری هم دارد که وظیفه باغبان طراحی فضای سبز می باشد. باغبانی در مکان های مختلف صورت می‌گیرد برای مثال فردی در زمین و باغ خود باغبانی می کند و فرد دیگری در فضای سبزی که اطراف خانه اش است به باغبانی می پردازد.

شغل باغبانی و وظایف باغبان

شغل باغبانی در واقع یک سرگرمی عالی است. زیرا شما را از دنیای خود بیرون آورده و باعث میشود کالری بسوزانید با مشاهده نتیجه تلاش‌های خود که به زیبایی رشد می کنند می توانید لذت ببرید.

وظایف باغبان عبارت است از:

 1. تسلط بر چگونگی کاشت انواع مختلف درخت:

باغبان باید مهارت و دانش لازم در رابطه با چگونگی کاشت گیاهان و نهال و درخت را داشته باشد و خاک منطقه را بتواند ارزیابی کند و تشخیص دهد که چه خاکی و چه مکانی برای کاشتن چه نوع درخت و گیاهی مناسب میباشد. برای مثال بعضی از درختان ریشه های بسیار محکم و قوی دارند و بعضی از درختان دارای ریشه های سست و ضعیفی می باشند به خاک این دو نوع درخت مسلما با هم متفاوت می باشد. بنابراین باغبان باید به درستی تشخیص دهد که چه نوع درختی در چه مکانی باید پرورش یابد و خاک مناسب آن باید چه نوع خاکی باشد.

پرورش گل و گیاه آپارتمانی

 1. داشتن دانش لازم در رابطه با چگونگی مراقبت کردن از انواع گیاهان و درختان:

باغبان پس از کاشتن انواع گیاهان و درختان باید در رابطه با چگونگی نگهداری و رسیدگی کردن انواع گیاهان و درختان مهارت و دانش لازم را داشته باشد.  باید میزان نور لازم را برای بهتر رشد کردن درخت یا گیاه را بداند. در مورد چگونگی آبیاری گیاهان و درختان اطلاعات کافی داشته باشد و اینکه آنها را در چه زمانی آبیاری کند و به چه میزانی باید آبیاری انجام شود. در رابطه با کود دهی نیز باید بداند که هر درختی به چه کود  و چه مقدار کود در چه فصلی از سال نیاز دارد اطلاعات کافی داشته باشد. در مورد انواع سم هایی که در بازار موجود است باید اطلاعات داشته باشد و نحوه سمپاشی گیاهان و درختان را بدانند و از زمان مناسب برای سمپاشی نیز آگاهی داشته باشد. همچنین در مورد هرس کردن انواع درختان و انواع هرس و اینکه در چه فصلی از سال و چه زمانی باید درختان را هرس کند نیز از دانش و علم کافی برخوردار باشد.

 1. تسلط کامل بر چگونگی کاشت انواع گیاهان:

از وظایف دیگر باغبان این است که تسلط کامل و کافی برای کاشتن گیاهان را داشته باشد و در رابطه با انواع مختلف گیاهان و خاک آنها برای کاشت و نحوه رشد و چگونگی رشد کردن آنها اطلاعات لازم را داشته باشد. باغبان باید بتوانند کاشت انواع گیاهان زینتی را انجام دهد و در هر زمینه در مورد آن اطلاعات درستی داشته باشد و همچنین از رشد بهتر گیاهان نیز اطلاعات کافی داشته باشد.

 1. دانش و آگاهی در رابطه با چگونگی برداشت محصول:

باغبان پس از کاشتن انواع گیاهان و درختان و رسیدگی و مراقبت از آنها نوبت به برداشت محصول می رسد از این رو باغبان باید بداند که چه زمانی محصولش ثمر میدهد و او چه زمانی می تواند آن را برداشت کند.

فواید شغل باغبانی برای روحیه

 • ارتقا بخشیدن ذهن و آگاهی
 • افزایش فعالیت جسمی
 • بهبود بخشیدن بهزیستی ذهنی
 • افزایش ارتباط با طبیعت
 • کاهش سطح استرس
 • احساس مسئولیت و هدف
 • کسب ویتامین D
 • گذراندن وقت در طبیعت و آرامش بدن
 • و…

قبل از هر چیز یک باغبان باید گیاهان را دوست داشته باشند و بتواند با آنها ارتباط برقرار کند وقتی در گیاهان با کوچکترین چیزی برخورد کرد باید بداند که فوراً چه اقدامی را عملی کند که مناسب گیاه باشد  و در مورد هر چیزی مانند حشره ها و سم و فاطی که گیاهان را نابود میکند آگاهی داشته باشد و آماده مقابله با آنها باشد.

 

مطالب بیشتر:

کارگر ساده چیست و چه وظایفی دارد؟

کلید و کلید سازی

اشتراک گذاری
برچسب‌ها:

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *