نورپردازی رستوران

روش درست نورپردازی رستوران چگونه است؟

نورپردازی رستوران ها، بارها و کافه تریاها یک جنبه اساسی برای دستیابی به موفقیت در بین غذاخوری ها است. بسیاری از سرآشپزها و رستوران دار ها این را می دانند، به همین دلیل است که تلاش زیادی برای این عامل کلیدی و تصویری که یک رستوران منتقل می کند، انجام می دهند.

مشتریان معمولا یک رستوران را برای غذای خوبش انتخاب می کنند، اما این عنصر همیشه با فضایی خاص، خدمات کارآمد، طراحی رضایت بخش بیرونی و نورپردازی داخلی، همراه با راحتی، حریم خصوصی، مدرن بودن و سبک دکوراسیون محل همراه است.

بدیهی است که مهم ترین چیز در یک رستوران غذا، کیفیت خدمات و تیم انسانی است، اما اگر می خواهید فضا را ارتقا دهید و منحصر به فرد بیشتری ارائه دهید، ایجاد محیطی مناسب برای مخاطبان هدف بسیار مهم است. رستوران فضایی است که افراد علاوه بر لذت بردن از غذاهای لذیذ مختلف، با یکدیگر ملاقات می کنند، صحبت می کنند و تجربیات و احساسات خود را به اشتراک می گذارند.

برای رسیدن به محیطی مناسب، نورپردازی باید با معماری و دکوراسیون ادغام شود، به این ترتیب تجربه منحصر به فردی برای غذاخوری ایجاد می شود. نورپردازی باید ظروف را برجسته کند و دکوراسیون را تقویت کند. جزئیات بیشتر در مورد نورپردازی برای رستوران ها، بارها و کافه ها در زیر نشان داده شده است.

نورپردازی صحیح یک رستوران مدرن

اولین برداشت همیشه مرتبط است. به همین دلیل نورپردازی بیرونی رستوران کارت ویزیت هر منو است. بسیاری از مجلات تخصصی، نشریات، وبلاگ ها، شبکه های اجتماعی خوراک شناسی وجود دارند که از عکس نما برای تبلیغ محل استفاده می کنند، بنابراین، این فضا باید به صورت منسجم نورپردازی شود. ما نوری را توصیه می کنیم که بیش از حد شدید نباشد، بتواند یک حمام نوری یکپارچه ارائه دهد و شما را به ورود دعوت کند.

سپس روشنایی نواری می آید. پیشخوان بار باید دارای نورپردازی جذاب و راحت برای غذاخوری ها باشد، زیرا بسیاری این فضا را انتخاب می کنند. لامپ های بار را می توان با استفاده از نورافکن یا لامپ های تعلیق قرار داد.

از سوی دیگر، نور کلی نیز مهم است، زیرا باید فضایی راحت و آرامش بخش ایجاد کند که گرما را به فضا و احساسات خوبی را برای غذاخوری ایجاد کند. نورپردازی صحیح اتاق غذاخوری و میزها برای موفقیت هر پروژه نورپردازی ضروری است. نصب نورافکن ضد تابش نقطه ای بهترین گزینه است.

از نظر فضای بیرونی، تراس تداوم آسایش داخلی است، بنابراین باید از زیبایی شناسی نور پیروی کند. معیارهای یکسانی باید در داخل و خارج از منزل رعایت شود.

بیشتر بخوانید: نورپردازی خانه چگونه باشد؟

انواع روشنایی رستوران ها

در مورد رستوران ها و کافه تریاها، نورپردازی باید بر سه نوع اصلی تمرکز کند:

نورپردازی محیط

نورپردازی محیطی برای رستوران ها و کافه‌ها مشابه نورپردازی عمومی در منازل است. این نور مسئول حال و هوای رستوران است، یعنی اگر بخواهید شدت آن را کم کنید، می توانید به صمیمیت بیشتری برای زوج ها برسید. در عوض، یک نور قوی می تواند برای یک رستوران خانوادگی که کودکان می توانند به آنجا بروند عالی باشد.

بیشتر بخوانید: نورپردازی ساختمان

نورپردازی تاکیدی

نورپردازی تاکیدی پایه و اساس دکوراسیون کاربردی است. هدف آنها ایجاد علاقه بصری و تمرکز بر نقاشی ها، مجسمه ها یا مناطق خاصی از رستوران یا بار است. نور پایین قابل تنظیم C2 برای نورپردازی فضاهای رستوران خاص مناسب است، به لطف طراحی آن، مدرنیته و عملکرد بیشتری را امکان پذیر می کند.

روشنایی نقطه ای

هنگامی که یک نفر به رستوران می رود، چیزی که بیشتر می خواهد این است که منو را به درستی ببیند. به همین دلیل، چراغ های کاری یا نقطه ای برای تحریک نور در مناطق خاصی از میزها عالی هستند. چراغ آویز به سبک قدیمی برای نورپردازی میزهای رستوران، با شدت قابل تنظیم و پرداخت انعطاف پذیر عالی است.

نکاتی برای انتخاب نور برای یک رستوران یا یک کافه

در زیر مراحل اساسی برای رسیدن به نور مطلوب در رستوران یا کافه تریا آورده شده است.

استفاده از روانشناسی نور در رستوران ها

نور بر رفتار افراد نیز تأثیر می گذارد. اگر روشنایی قدرت زیادی داشته باشد، بر سرعت دریافت غذا تأثیر می گذارد. برعکس، نور با شدت کم باعث اثر معکوس می شود، یک فضای باکیفیت و آرام باعث می شود وعده غذایی طولانی تر شود.

برای مثال، مک‌دونالد نور روشنی برای تولید سرعت برای رستوران‌هایش دارد، در حالی که استارباکس نور محیطی گرمی را برای طولانی‌تر کردن امکاناتش فراهم می‌کند. بنابراین، شدت نور باید با احساساتی که می خواهید در غذاخوری ها به دست آورید، مرتبط باشد.

طراحی نور در یک رستوران قطعه اولیه است

گهگاه تمرکز بر انتخاب مبلمان و دکوراسیون است. این واقعیت بخشی از برنامه ریزی نادرست است. در نتیجه هیچ حسی برای غذاخوری ایجاد نخواهد شد. یک نور یکنواخت، با تابش خیره کننده و بدون هیچ عنصر برجسته.

چراغ های مختلف برای فضاها

این مفهوم می تواند تا حدودی پراکنده و گیج کننده باشد. هر منطقه متفاوت است، بنابراین، به نور یکسانی نیاز ندارد. یکی از پایه های روشنایی کافه یا رستوران، اعمال سطوح مختلف است: عمومی، محیطی، سبک. اگرچه در فضاهای مهمان نوازی فضا، لهجه و وظایف تشویق می شود.

ساعات مختلف روز را در نظر بگیرید

داشتن سیستم کنترل و تنظیم روشنایی مهم است. این نوع نصب اجازه می دهد تا نور را با زمان های مختلف روز تطبیق دهد.

 • صبحانه: نور روشنی که شبیه نور روز است باید در دسترس باشد.
 • غذا: نور متوسط ​​راه حل خوبی است.
 • شام: نور با شدت کمتر فضایی صمیمی و آرامش بخش ایجاد می کند.

از تابش خیره کننده و آزار دهنده خودداری کنید

هنگام انتخاب نورپردازی، بسیار مهم است که نورافکن ها یا لامپ های آویز به درستی بسته شوند و در حین سرویس، چشمان مشتریان یا کارمندان را خیره نکنند.

مراقب طراحی و فضاها باشید

باید به سبک شخصی رستوران احترام گذاشت، به این ترتیب تفاوت با رقبا حاصل می شود. مهم است که جنبه های زیر را در نظر داشته باشید:

طراحی رستوران

هدفی که باید به آن رسید: فست فود، غذای آرام، آرامش، فضای صمیمی و غیره.
فضاهای خاص رستوران: تراس، محوطه کودکان، رزرو شده و غیره.
اگر پروژه نورپردازی متعلق به یک رستوران کوچک باشد، می توان قسمت های جداگانه را برجسته کرد. در حالی که اگر متعلق به یک رستوران بزرگ باشد، باید چندین اتاق مجزا نورپردازی شود.

مراقب رنگ لامپ ها باشید

اگر رستوران دارای رنگ های سازمانی است، توصیه می شود که نور را به مناسب ترین شکل بدون ایجاد وقفه در فضای رنگی یکپارچه کنید.

رنگ واقعی غذا را نشان دهید

بازتولید رنگی صحیح در نور رستوران، رنگ واقعی آنچه را که در بشقاب خود دارند به افراد می دهد. این مقدار به دنبال شاخص نمایش رنگ (CRI) اندازه گیری می شود. هر چه این مقدار در مقیاس 0 تا 100 بیشتر باشد، خواص لامپ یا لامپ بالاتر است.

بهترین روشنایی برای کاهش مصرف برق در رستوران

اگر می خواهید مصرف روشنایی تنظیم شده و پایدار را حفظ کنید، بهترین گزینه انتخاب لامپ های LED است. این نوع روشنایی امکان استفاده از لامپ های هالوژن یا فلورسنت را بدون تحریک قبض برق فراهم می کند. به همین ترتیب، مدیریت صحیح استفاده از سیستم های مختلف روشنایی از طریق برنامه نویسی می تواند هزینه ها را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.

نورپردازی با کیفیت در رستوران ها و کافه تریاها

رستوران مکانی است که در آن روشنایی باید برای مدت طولانی به طور کامل فعال باشد. به همین دلیل چراغ ها باید از کیفیت بالایی برخوردار بوده و دارای ضمانت استفاده باشند. گاهی اوقات رستوران ها از کیفیت بالایی در نورپردازی خود برخوردار نیستند، این امر به دلایل زیر رخ می دهد:

 • لامپ سوسو می زند
 • شدت نور متفاوت
 • درجه بالای نگهداری.
 • مصرف بسیار بالا
 • کاهش درخشندگی در مدت زمان کوتاه
 • سایه های مختلف در یک چراغ.
 • نمایش رنگ ضعیف روی ظروف
 • تصویر بد برای غذاخوری

اگر می خواهید از تمام این شکست ها جلوگیری کنید، دریغ نکنید و از طیف گسترده ای از چراغ های LED برای دستیابی به بهترین نور در رستوران خود بهره ببرید.

بیشتر بخوانید: صرفه جویی انرژی با دکوراسیون

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *