رطوبت در خانه

اجتناب از رطوبت در خانه: چه اصلاحاتی باید انجام شود؟

یکی از رایج ترین مشکلات درون فضاها رطوبت است. اما اگر اقدامات احتیاطی لازم به موقع انجام نشود، این می تواند به یک سردرد واقعی تبدیل شود. در حال حاضر، اصلاحات مختلفی با جلوگیری از رطوبت در خانه که به دلایل و انواع مختلف ایجاد می شود، مطابقت دارد.

هر نوع رطوبت نیاز به درمان متفاوتی دارد. به همین دلیل، ما می بینیم که لازم است قبل از ظهور همه آنها را از هم متمایز کنید و بدانید که چگونه از رطوبت در خانه خود، بدون مشکل اساسی جلوگیری کنید.

چرا رطوبت در خانه ایجاد می شود؟

اولین چیزی که باید در نظر داشته باشید، قبل از درک چگونگی جلوگیری از رطوبت در خانه، این است که باید دلایل اصلی ایجاد این خرابی در برخی از محیط‌ها، بیشتر از محیط‌های دیگر، مانند حمام، آشپزخانه و سقف را بشناسید:

 1. آب و هوا یا عناصر خارجی
 2. عدم نگهداری.
 3. ساختار یا چیدمان ضعیف.

خرابی ناشی از رطوبت چیزی است که دیر یا زود در هر خانه ای ظاهر می شود، اما این بیماری را می توان مدت ها قبل از ظاهر شدن نشتی ها یا لکه های وحشتناک روی دیوارها پیش بینی کرد و حتی درمان کرد.

اگر می خواهید خانه رویایی خود را در شرایط بهینه نگه دارید، باید مراقبت های لازم را انجام دهید، حتی کوچکترین جزئیات را پوشش دهید. علاوه بر این، اگر از رطوبت در خانه اجتناب شود، از بیماری های خاصی که در اثر غلظت آب در فضاهای بسته ایجاد می شود، مانند: کنه ها، باکتری ها و کپک ها نیز جلوگیری خواهید کرد.

به طور مشابه، در بنا مارکت شرکت های مختلفی در زمینه رفع رطوبت خانه وجود دارند که می توانند به شما در مقابله با علل یا انواع رطوبت کمک کنند.

 

مطالعه بیشتر: کاربرد ایزوگام در پشت بام

رفع نم و رطوبت خانه

انواع رطوبت

مشکل اصلی رطوبت این است که بسیاری از مواقع تا زمانی که لکه روی سطوح خانه ایجاد نشده باشد متوجه آن نمی شویم.

انواع مختلف رطوبت ناشی از عللی است که قبلاً ذکر کردیم که حاکی از آسیب ناشی از عناصر خارجی و داخلی است. پس بیایید ببینیم منظورمان چه شرایطی است:

اتاق های زیرزمینی

این نوع رطوبت به عنوان بالا آمدن مویرگی نیز شناخته می شود، زیرا ارتباط نزدیکی با مواد زمین و نحوه جذب آب دارد و باعث ایجاد لایه هایی در پایه های کم ارتفاع می شود. جذب ضعیف شبنم نه تنها باعث ایجاد لکه در نما می شود، بلکه زمین لغزش های خطرناکی نیز روی سطح ایجاد می شود. اما چرا این اتفاق می افتد؟

اگر این مواد از زمان ساخت خانه به خوبی عایق بندی یا تهویه نشده باشند، رطوبت به تدریج ویران می کند تا زمانی که به شبکه های مویرگی سازه در خانه شما برسد.

عوامل خارجی

هنگامی که ساختار خانه شما با عوامل خارجی مرتبط با آب مانند باران یا رودخانه ها تماس مستقیم داشته باشد، نما در هنگام ساخت نیاز به پوشش خوبی دارد. مهمتر از همه، در مکانهایی که قرار گرفتن در معرض عوامل هواشناسی اجتناب ناپذیر است.

آب و هوا چیزی نیست که انسان بتواند با نوعی فناوری یا ابزار فنی از بین ببرد، بلکه چیزی است که می توان برای مقابله با اثرات منفی آن کار کرد.

متراکم شدن

یکی از دشمنان اصلی رطوبت داخل منازل عدم تهویه روی سطوح است که باعث ظهور قارچ ها و کپک های مضر می شود.

از رطوبت در خانه با انتقال حرارت خوب در پایه های مختلف سازه اجتناب کنید. بنابراین، بهینه سازی نه تنها باید با کار خوب دستگاه های گرمایشی حاصل شود، بلکه شامل پایه گذاری دیوارها، پنجره ها و غیره است.

شکست های بیرونی و داخلی

عقب‌نشینی‌ها امری عادی هستند، بنابراین می‌توان گفت که این نوع رطوبت ارتباط نزدیکی با موارد قبلی دارد، زیرا می‌تواند ناشی از یک یا چند مورد از علل ذکر شده باشد. به عنوان مثال، در هنگام افزایش مویرگی در یک خانه، ناشی از شکستگی لوله به دلیل تراکم یا نقص در توزیع مواد.

یک راه حل موثر برای محافظت از یکپارچگی خانه در برابر این نوع حوادث، داشتن بیمه خانه است که در صورت بروز هرگونه حادثه ناخواسته پاسخگوی شما باشد.

نکات و اصلاحاتی برای جلوگیری از رطوبت خانه

در مرحله بعد، ما یک سری نکات و اصلاحات را برای جلوگیری از رطوبت در خانه به شما ارائه خواهیم داد:

 • وقتی برای ساختن یا خرید ملک می روید، توزیع سطوح را بررسی کنید.
 • داشتن یک سیستم زهکشی خوب مهم است.
 • اگر می خواهید از تراکم جلوگیری کنید، به یک سیستم عایق حرارتی خوب نیاز دارید.
 • یک رطوبت گیر نصب کنید که رطوبت ناشی از وسایل یا عناصر دیگر را جذب کند.
 • روی سازه هایی که به دلیل تماس با آب بیشترین خطر را در نما دارند روکش کنید: حمام و آشپزخانه.
 • نگهداری سالانه ساختار خانه مانند دیوارها و لوله ها.
 • رطوبت با تمیز کردن منطقه آسیب دیده حل نمی شود، قبل از اقدام به رنگ آمیزی محل، نیاز به اصلاحات و مواد تمیز کننده خاصی دارد.
 • محل های آسیب دیده را با محصولات پاک کننده مخصوص کنه ها، قارچ ها، کپک ها و غیره تمیز کنید.
 • سطوح را با محصولات ضد قارچ و کپک محافظت کنید.
 • هنگام ساخت هر نما، معماران به دنبال ایجاد پناهگاهی هستند که در آن مستاجران احساس محافظت کنند.

 

مطالعه بیشتر:

مراحل نوسازی و ساخت خانه و ساختمان

9 نکته برای بازسازی ساختمان در سال 2022

 

با توجه به تکنولوژی و نوآوری، این کار آسان تر شده است و انجام مراقبت ها و اصلاحات لازم را به عهده ساکنین می گذارد. پس چگونه از رطوبت در خانه جلوگیری می شود؟ از همان ابتدا به علل اصلی حمله کنید، به همین دلیل ضروری است که ابتدا آنها را بدانید تا بدانید که چگونه در مواجه شدن هر یک از آنها عمل کنید.

اگر هنوز در مورد چگونگی جلوگیری از رطوبت در خانه خود شک دارید، از شما دعوت می کنیم با تیم های حرفه ای که در آگهی های بنا مارکت ثبت نام کردند تماس بگیرید، که می توانند هر گونه شک و تردید در مورد معماری، ساخت و ساز و طراحی را برطرف کنند.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *