دلایل استفاده از سقف کاذب

معمولاً داشتن دکوراسیون جذاب و شیک در هر خانه یکی از مواردی است که مورد توجه افراد زیادی قرار می گیرد و  دوست دارند که خانه آنها در نهایت زیبایی دیزاین شود. بهروز وسایلی که می تواند در طراحی داخلی خانه تاثیر بسزایی داشته باشد معمولاً المان های داخلی مانند دیوارها و سقف نیز از جمله مواردی هستند که در دکوراسیون داخلی تاثیر گذار هستند. این روزها برای طراحی سقف متدهای جدید ایجاد شده است که در بین آنها به سقف کاذب می توان اشاره کرد. البته صفحه کاذب مدل ها و انواع گوناگونی دارد که متناسب با خانه خود از آن مدل ها می توانید استفاده کنید.

دلیل استفاده از سقف کاذب در صنعت ساختمان سازی

از سقف کاذب برای به وجود آمدن فاصله کمتری از کف ساختمان تا سقف اصلی استفاده می شود. اینکه این مدل از سقف ها چگونه پیاده سازی می شوند و چند نوع هستند؟  در ادامه به این سوالها پاسخ خواهیم داد.

میزان استفاده از این سقف ها در چندسال اخیر به مراتب بیشتر از قبل شده است.

شاید بتوان دلیل این کار را در مزایا و کاربردهای آن دانست. البته شناخت انواع سقف های کاذب در طراحی داخلی و استفاده از زیبایی آنها بی تاثیر نیست. بنابراین برای اینکه متوجه شوید ایده سقف های  کاذب از کجا آمده است؟ انواع آنها را باید بیشتر بشناسید و بدانید که چرا از سقف کاذب در ساختمان استفاده می کنند.

توضیح در مورد این سقف ها و کاربردی که دارند، در ذهن شما این سوال ایجاد شود که اگر بنا به هر دلیلی نیاز بود تا به سقف اصلی دسترسی داشته باشند، آیا این امکان برای آنها فراهم است؟

همانطور که از نامش مشخص است در نمونه ثابت آنها امکان دسترسی به داخل را ندارند. اما در مدل متحرک آنها با ایجاد مسیری برای دسترسی آسان به طبقات بالا کار را بسیار آسان کرده است. شما در حالت دائمی به تخریب سقف برای دسترسی به سقف اصلی ندارید.

طراحی دکوراسیون داخلی منزل

انواع سقف کاذب

سقف تیغه ای یا لوور

نوعی از سقف های کاذب هستند که می توانند دکوراتیو، باز یا متحرک باشند. تیغه های موازی با فاصله که در کنار هم با نظمی خاص چیده شده‌اند، در این نوع سقف ها مشاهده می‌شوند. در این مدل از سقف های کاذب امکان پیاده سازی طرح های دو بعدی و سه بعدی در اماکن عمومی با امکان نورپردازی به راحتی وجود دارد.

سقف های کاذب پیش ساخته گچی

این سبک از سقف ها از آلومینیوم ساخته می شوند که می توان قطعات گچی را داخل آنها بر روی شبکه چوبی میخ و یا  پیچ کرد. علت انتخاب برخی از معماران در طراحی های شان از این مدل سقف های کاذب، تنوع طرح، تثبیت رنگ، سبک بودن سقف و دوام بالا، نصب آسان، مقاوم در برابر آتش سوزی و صدا، امکان رنگ آمیزی با پرداخت جزئی و سازگاری با محیط است.

مراحل ساخت و نوسازی ساختمان

سقف های کاذب رابیتس و اندود

مدل رابیتس را می‌توان پرمصرف ترین مدل سقف کاذب دانست. دو مدل از این سقف یعنی برجسته و مسطح می باشند که تفاوت آنها در مدل دهانه آنها است. مدل مسطح آن دهانه ریزی دارد و مدل برجسته آن دهانه بزرگتری دارد. در  اندود کاری موارد مصرفی این مدل ها، کانال کولر است. مزیت این سقف این است که هیچگونه ترک خوردگی با ملات کاری های انجام شده از خود به جای نمی گذارند.

سقف های کاذب ترکیبی

در صنعت ساختمان سازی برای ایجاد جلوه های خاص در معماری بنا و نورپردازی از اشکال هندسی و قالبهای منظم و نامنظم در کنار هم استفاده می کنند که این مدل از ایجاد سقف را سقف کاذب ترکیبی می گویند. برای این کار زیرسازی هایی را به کمک آهن کشی و یا بدون آن باید ایجاد کنند. جهت زیباتر شدن فضاهایی با وسعت بالا، بیشتر از این نوع سقف استفاده می کند.

سقف های کاذب با نمای آسمان

برای اماکنی مانند لابی ساختمان ها، اتاق کودک مطب پزشک آشپزخانه ها و…  از نمای با نورپردازی های عالی با  طراحی و شکل آسمان استفاده می شود. در واقع ای خلاقیت نمونه ای از کاربرد سقف کاذب برای زیباسازی های ساختمانی است. ترکیبی از تصاویر طبیعی از آسمان و سقف مشبک و کاملاً ضد آب را در این مدل از سقف های خلاقانه میبینیم.

هر کدام از مواردی که در رابطه با سقف کاذب نام بردیم مزایا و معایبی نیز دارد که درباره آنها بهتر است از شرکت های سازنده و پیماکار سقف سوال کنید و سپس پس نسبت به پیاده سازی انواع سقف های کاذب اقدام کنید.

مراحل گچ کاری ساختمان

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *