انواع پرده و جنس پارچه

جنس پارچه پرده: انواع و توضیحات

هر خانه ای با پرده جلوه پیدا میکند و بدون استفاده از این پارچه جذاب، خانه رنگ و لعاب نخواهد داشت. امروزه برای خرید و انتخاب انواع پارچه پرده ای جدید تنوع خوبی در بازار وجود دارد. انتخاب از میان این تنوع جذاب، کمی سخت است. به همین علت ابتدا باید ویژگی هر کدام از آنها آشنا شوید تا متوجه شوید که کدام یک از انواع  پارچه پردهای مناسب منزل شما است.

جنس پارچه انواع پرده ها

یکی از مهم‌ترین فاکتورها که در هنگام انتخاب انواع پرده ها برای منزل باید در نظر بگیریم، جنس پارچه است.

علاوه بر اینکه نوع پارچه حالت و فرم پرده را تعیین میکند، روی بافت، دوام، سهولت در شستشو و میزان پوشش پرده نیز تاثیر می‌گذارد. در ادامه مقاله چند نوع از پارچه پرده های مختلف را با هم بررسی می کنیم.

پرده های پنبه ای

پرده های پنبه ای، ظاهر آراسته تری دارند و شکیل تر به نظر می رسند. پرده هایی که از این ماده ساخته می شوند بیشتر برای اتاق ناهار خوری و گاهی هم برای اتاق نشیمن یا اتاق خواب مناسب هستند. پارچه های پنبه ای بسیار زیبا هستند و به خوبی نور خورشید را مسدود میکنند. بنابراین برای هر فضایی که به تاریک شدن نیاز دارند، گزینه مناسبی هستند. معمولا پرده های پنبه ای جنس حساسی دارند و بعد از شستشو برای جلوگیری از چین و چروک باید سریعا آویزان شوند.

مطالعه بیشتر: پرده برای فضای اتاق

پرده های کتان

از این پرده ها در فضای مختلف خانه میتوان استفاده کرد. به علت ظاهر لوکس و گران قیمتی که دارند از آنها در سالن پذیرایی می توان استفاده کرد.  در آشپزخانه و اتاق خواب نیز مورد استفاده قرار می گیرند. علت اینکه از پارچه کتان در تهیه روکش صندلی و رومیزی می توان استفاده کرد با پرده آشپزخانه به راحتی ست میشود. پردهای کتان در صورتی که  بیشتر شسته شوند، کمتر چروک می‌شوند و به همین علت در تولید لباس اگر از پارچه های کتان استفاده شود، لباس راحت تری خواهد بود.

پارچه انواع پرده خانه

پرده های مخمل

پارچه های مخمل از پنبه، ابریشم و کتان ساخته شده اند. این استحکام به علت جنس آن است. لازم به ذکر است که در هنگام شستشو و پاکسازی کردن این نوع از پرده شما باید مواظب باشید که مواد شوینده نامناسب و یا فشارهای غیر استاندارد باعث آسیب دیدن جنس پارچه مخمل نشود. بافت بسیار لطیف و نرم این پرده طرح و تنوع رنگی بسیار بالایی دارد که باعث شده است تا اکثر افراد، شرکت، هتل، ادارات و… بتوانند به آسانی آن را با مبلمان و دکوراسیون متناسب با فضای خود هماهنگ کنند و هارمونی بسیار خوب و زیبایی را در این فضا ایجاد کنند. به صورت کلی جنس پارچه مخمل مات است، اما در صد مات بودن و یا براقی آن بستگی به اندازه پنبه، ابریشم و کتان بافته شده و به کار رفته در آن دارد که در مقایسه با کارخانه سازنده و با توجه به مدل و فرم پارچه متغیر خواهد بود.

پرده های توری

از انواع مدلهای پرده های توری به پرده های حریر و گیپور می توان اشاره کرد. هر کدام از این نوع پرده های توری در بازار با مدل ها و تنوع متفاوت موجود هستند. یکی از انواع پرده های توری، پرده های حریر میباشند این پرده ها نسبت به پرده تور و گیپور از ظرافت بیشتری برخوردار هستند. از این پرده ها به تنهایی در دکوراسیون خانه های مدرن میتوان استفاده کرد. استفاده از این پرده ها در کنار سادگی در به وجود آمدن زیبایی به منزل شما کمک بسیار زیادی می کنند.

مطالعه بیشتر: طراحی موفق اتاق نشیمن

چرا انتخاب پرده مهم است؟

بعد از تنظیم دکوراسیون داخلی، نوع پرده ای که انتخاب می کنید، تصمیم بسیار مهمی است.  پرده های یک پنجره نمای کلی تمام اتاق و همچنین نحوه کنترل نور ورودی به فضا را تعیین میکنند. پرده یک عنصر دکوری مهم است که می تواند بسیار پر هزینه باشد، بنابراین در رابطه با انواع پرده و ملاحظات دیگر و با توجه به اطلاعات خود در این زمینه و همچنین نحوه نصب و سبک آن ها بسیار مهم است. برای پرده یک پنجره، انتخاب پرده مناسب میتواند بسیار دشوار باشد، زیرا گزینه های زیادی موجود هستند که هر کدام از آنها مزایا و معایب منحصر به فرد خود را دارند.

اهمیت پارچه در انتخاب پرده

وقتی که تصمیم گرفتید برای پنجره های خود پرده را انتخاب کنید، باید رنگ پارچه مناسبی را که متناسب با آن محیط باشد انتخاب کنید.

اگر در انتخاب خود از محصولات آماده استفاده می‌کنید، می کنید انتخاب شما محدود تر خواهد بود.

حان داخلی معمولاً پیشنهاد می‌کند که متریال‌های کتان، مخمل ابریشمی و ابریشم گزینه های مناسبی برای پرده هستند، زیرا برای آویزان شدن بهترین کیفیت را دارند.

پارچه های سنگین تر مانند مخمل میتوانند عایق بیشتری برای نور باشند و همچنین نسبت به دمای فضای بیرونی محیط داخلی را عایق بندی کنند. در انواع پرده ها روکش پرده نیز نقش مهمی دارد.

 

مطالعه بیشتر: جنس پارکت از چیست؟

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *