عمده تفاوت کاشی و سرامیک

 تفاوت کاشی با سرامیک در چیست؟ کدام بهتر است؟

در این مقاله قصد داریم به بررسی تفاوت کاشی و سرامیک بپردازیم. با ما همراه باشید.

تفاوت کاشی و سرامیک چیست؟

شاید از خیلی جهات کاشی و سرامیک شبیه به یکدیگر باشند. این شباهت به قدری زیاد است که در برخی مواقع به درستی نمی توان آنها را از هم تشخیص داد، اما واقعیت این است که این دو متفاوت از یکدیگر هستند و با توجه به همین تفاوت کاشی و سرامیک در طراحی و دکوراسیون داخلی کاربرد دارند.

به طور کلی به قطعات سفالین که متشکل از یک بدنه و یک لایه لعابی هستند را کاشی و سرامیک می گویند. این قطعات می توانند در سایز های خاص مستطیلی و مربعی و یا چند ضلعی های خاص باشند. کاشی و سرامیک را از لحاظ مقاومت فیزیکی، نوع لعاب، نوع بدنه و کاربرد آنها میتوان کلاس بندی کرد.

اجزای تشکیل دهنده کاشی

سفال جز اصلی کاشی است که در اصطلاحات به این قسمت استخوان بندی کاشی نیز گفته می شود.

قسمت روی آن را لعاب کاشی می پوشاند که جنس شیشه ای دارد و این قسمت همان زیباسازی و رنگ کاشی است و همان چیزی می باشد که شما در ظاهر یک کاشی مشاهده می کنید.

در واقع کاشی برگرفته از شهر کاشان و ریشه در صنعت کاشی کاری این شهر دارد. به قطعه سنگ مصنوعی کاشی گفته می شود و ضخامت آن حدوداً چند میلیمتر است. یک طرف از کاشی، سمت سفالی و استخوان بندی آن است و طرف دیگر آن که روی کاشی است لعاب دارد و دارای سطح براق و صیقلی است.کاشی های سرامیکی و سفالی در بخشهای مختلف منزل مثل آشپزخانه، سرویس بهداشتی و حمام به کار برده می شوند. کاشی ها به انواع مختلفی تقسیم می شوند که بر حسب استفاده معمولا به استفاده یا عدم استفاده از لعاب صورت می گیرد. در واقع لعاب باعث تمایز انواع کاشی از یکدیگر می‌شود.

مورد دیگری که در رابطه با کاشی اهمیت دارد، میزان تخلخل آن است. در کاشی های لعاب خورده بعد از پخت بدنه، رنگ روی سطح آن اعمال می شود. تنوع رنگ، بافت و طرح در میان کاشی های لعاب خورده در مقایسه با  انواع کاشی های لعاب نخورده بیشتر است.

 

بنا مارکت اولین سامانه نیازمندی های ساختمانی

تعریف سرامیک

سرامیک برعکس کاشی برگرفته از کلمه انگلیسی-یونانی می باشد و نسبت به کاشی تعریف کلی تری دارد. در واقع سرامیک با مواد غیر آلی و غیر فلزی با ترکیب چند مواد معدنی و پخت در دمای بالا به دست می آید. این قطعات به گروه ‌های مختلفی مانند خانگی، صنعتی و آزمایشگاهی تقسیم می شوند. سرامیک ها در برابر حرارت، مواد رادیواکتیو و شیمیایی تحمل بسیار بالایی دارند و در مقابل جریان برق یک عایق بسیار قوی محسوب می شوند. ولی به قطعات لعاب دار سرامیکی در صنعت ساختمان سازی همان سرامیک گفته می شود.

از نگاه دیگر به تمامی موادی که از مخلوط خاک رس با ماسه و فلدسپار از نظر ساختار شیمیایی در دمای بالا به دست می آیند توسط یک توده شیشه مانندی انسجام پیدا می کنند که سخت و غیر قابل حل در حلال ها و تقریبا گداز ناپذیر می شوند، سرامیک می گویند.

در تولید سرامیک، خاک رسی که به کار برده می شود، باعث انعطاف و نرمی آن می گردد. ماسه در نقش جلوگیری کننده از چین خوردگی بعد از خشک شدن به کار میرود. فلدسپار هم برای تشکیل توده ای و کاهش دمای پخت که به آن اشاره شد برای چسباندن ذرات بلوری سرامیک کاربرد دارد. سرامیک ها با توجه به میزان افزودنی ها، مدت زمان حرارت دیدن، خلوص، لعاب، کاهنده ها و اکسنده ها متفاوت هستند. سرامیک در صنایع مختلف کاربرد بسیار زیادی دارد. هنگامی که از آن به عنوان لعاب کاشی استفاده شود اصطلاحاً به محصول نهایی سرامیک می گویند.

 دسته بندی کاشی ها

کاشی ها به دو دسته عمده تقسیم می شوند به این معنا که به قطعات سرامیک لعابداری که از نظر مقاومت های فنی و تیپ مناسب نصب دیوار باشند کاشی بدنه و به آن دسته از کاشی هایی که از نظر کارایی مخصوص کف ساختمان ها طراحی شده باشند کاشی کف می گویند. اما در بازار فروش و در اصطلاح رایج در ساختمان سازی امروزی به کاشی دیوار، کاشی و به کاشی کف، سرامیک می گویند.

کاشی ها از لحاظ دسته بندی به سه دسته تقسیم می شوند که عبارتند از:

  • دسته بندی بر اساس بدنه
  • دسته بندی بر اساس لعاب
  • دسته بندی بر اساس چاپ

دسته بندی سرامیک

سرامیک ها به طور کلی به دو دسته تقسیم می شوند که عبارتند از:

  • سرامیک چینی یا پرسلان
  • سرامیک معمولی یا غیر پرسلان

تفاوت کاشی و سرامیک

در اصل تفاوت کاشی و سرامیک، تفاوت در استحکام آن ها می باشد. در مراحل تولید کاشی، وزن پرس کمتر به علت ضعیف بودن آن بر روی محصول اعمال می‌شود و برای سرامیک به علت استحکام بالاتر محصول از پرس سنگین‌تری استفاده می‌شود و به همین علت کاشی بر روی دیوار کار می‌شود اما سرامیک در کف نصب می شود.

این دو از نظر ظاهری بسیار شبیه به هم هستند اما دارای تفاوت ‌های جزئی می باشند که با توجه به ظاهر و کاربرد آنها میتوان تفاوت کاشی و سرامیک را از یکدیگر تشخیص داد.

 تفاوت های ظاهری کاشی با سرامیک عبارتند از:

  • ضخامت سرامیک بیشتر از کاشی است.
  • تنوع رنگ و طرح کاشی بیشتر از سرامیک است.
  • با گذشت زمان سرامیک ها تغییر رنگ نمیدهند و مقاومت آنها در مقابل اشعه خورشید بالا است.
  • طرح کاشی ها به علت کمتر پخته شدن کمرنگ تر هستند.
  • ابعاد کاشی ها در گذشته کوچکتر از سرامیک ها بودند، اما الان کاشی ها هم در ابعاد متنوع و گوناگونی تولید می شوند.

در این مقاله سعی کردیم تفاوت کاشی و سرامیک را برای شما شرح دهیم. با تشکر از همراهی شما.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *