تفاوت انواع شیشه و آینه

انواع شیشه و آینه چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟

حتما برای شما هم این سوال پیش آمده است که انواع شیشه و آینه چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟ شیشه و آینه در واقع از جنس مشابه ساخته شده اند.

آینه، اما شیشه ای است که پشت آن جیوه خورده و با قطرهای متفاوت تصویر را به  صورت واضح بازتاب می دهند. در ادامه مقاله به تفاوت آنها میپردازیم.

تفاوت شیشه و آینه

  • اولین تفاوتی که شیشه و آینه با یکدیگر دارند این است که در شیشه دو طرف آن می تواند مورد استفاده قرار بگیرد اما در آینه فقط یک طرفه از آن مورد استفاده قرار می گیرد.
  • در استفاده از شیشه هیچ فرقی نمی کند که کدام طرف سمت ما باشد، اما در آینه آن قسمت که جیوه ندارد باید روبروی ما قرار گرفته تا تصویر را نشان دهد نمای شیشه و آینه کاربرد آنها را نیز متفاوت کرده است است.
  • شیشه را هیچکس دیوار اتاق قرار نمی دهد زیرا ظاهر بی‌معنایی پیدا می‌کند اما از آینه ها در محلهای مختلف روی دیوار اتاق نیز می توان استفاده کرد.
  • تفاوت دیگر آینه و شیشه در این است که آنها از لحاظ شفافیت با یکدیگر متفاوت هستند. شیشه بسیار شفاف است و وقتی که به شیشه نگاه می کنیم شفافیت آن به قدری است که هر آن که پشت آن باشد را با چشم میتوانیم ببینیم.
  • اما این قضیه در آینه فرق می کند. اگر ما روبروی آینه بایستیم فقط تصویر خود را در آن مشاهده خواهیم کرد.
  • تفاوت دیگر آینه و شیشه در قدرت عبور نور از آنها است. اگر نوری را به صورت مستقیم از منبع نور به شیشه بتابانیم علت شفافیت از آن عبور می کند.
  • اما هر نوع را در آینه بتابانیم، اما هر نوری را در آینه بتابانیم،بازتابنده میشود و در آینه عمل عبور نور انجام می گردد.

روشنایی و نورپردازی ساختمان

شناخت انواع شیشه ها در طراحی دکوراسیون داخلی

شناخت شیشه ها از روی ظاهر آنها

انواع مختلفی از شیشه ها در دکوراسیون داخلی وجود دارند که دارای طرح ها و بافت های گوناگونی هستند. این شیشه ها در سه نوع مات، شفاف نیمه شفاف در دسترس هستند. یکی از ابتدایی ترین موضوعاتی که در شناخت شیشه ها کاربرد دارد، آشنایی با انواع شیشه ها از روی ظاهر آن ها می باشد.

  • شیشه های شفاف: شیشه هایی هستند که منظره واضح و شفاف و نمای بسیار زیبا را هم از سمت داخل و بیرون ایجاد می کنند.
  • شیشه های رنگی: شیشه هایی با رنگ های روشن می باشند که با توجه به میزان تابش مستقیم نور خورشید رنگ آنها می تواند تیره تر یا روشن تر شود.
  • شیشه های مات: این نوع از شیشه ها در عین حال که نور خورشید را از خود عبور میدهند، نمای تاری را نیز ایجاد می کنند به همین علت از این شیشه ها برای حفظ حریم شخصی استفاده میشود.

انواع شیشه های بازتابنده یا آینه ای

این نوع از شیشه ها بر روی سطح خارجی خود دارای پوشش آینه ای شکل هستند که اشعه نور خورشید و گرما را منعکس می کنند، اما با این وجود اجازه نمیدهد که نور طبیعی وارد محیط شود.

انواع شیشه های سازگار با محیط زیست

در طراحی دکوراسیون داخلی جهت ایجاد یک طراحی مدرن و سازگار با محیط زیست از این شیشه ها برای کنترل مصرف انرژی استفاده می شود. با توجه به اینکه شیشه های دوستدار محیط زیست آیا انرژی نیز هستند، از این رو از هدر رفتن گرما در فصل زمستان و از ورود گرما در فصل تابستان جلوگیری می کند، همچنین اتلاف انرژی را حداقل می رسانند و به طور چشمگیری هزینه‌ها را کاهش میدهند. این نوع از شیشه ها از آسیب دیدن فرش و همچنین سایر وسایل منزل جلوگیری کرده و از رنگ و کیفیت این وسایل محافظت می کنند.

انواع شیشه های دارای بافت یا طرح دار

شیشه ها که به عنوان شیشه های دکوراتیو یا تزیینی نیز شناخته شده اند در رنگ و طرح های مختلفی در بازار در دسترس هستند. این نوع از شیشه ها به حفظ حریم خصوصی افراد کمک کرده و در عین حال ظاهر زیبایی را به فضای مورد نظر شما می بخشند.

آشنایی با این نکاتی که ذکر شد و توجه به آنها در هنگام استفاده از شیشه برای طراحی دکوراسیون داخلی منزل ضروری است، زیرا موضوع ایمنی و زیبایی شناسی هر دو به یک اندازه  اهمیت دارند.

مطالب بیشتر:

صرفه جویی در مصرف انرژی با تغییر دکوراسیون

 

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *