بررسی انواع پنجره خانه

انواع پنجره و بررسی کوتاه

با وجود اینکه سابقه استفاده از شیشه ها به زمان رومی ها برمیگردد، در قرن ۱۷ در داخل انگلستان پنجره های شیشه شهرت یافتند و با نزدیک شدن به انقلاب صنعتی نیز محبوبیت آنها افزایش یافت.

از این رو انتخاب یک پنجره با متریال مناسب در فضاهای داخلی از هدر رفتن انرژی نیز جلوگیری کرده و خانه را زیباتر میکند.

انواع پنجره ها

پنجره ساختمان ویلایی

پنجره ها مراکزی هستند که در دیوار تعبیه شده اند و برای نفوذ نور و هوا به داخل و همچنین برای مشاهده نمای بیرون به کار می روند. پنجره ها زیبایی ساختمان را نیز افزایش می دهند. برای ورود نور و امکان مشاهده فضای بیرون در ساخت پنجره از شیشه استفاده می شود.

پنجره های ارسی

پنجره های ارسی یکی از انواع پنجره هایی است که دارای قدمت بسیاری است و انواع آنها به صورت یک لنگه وجود داشته  و داخل یک چارچوب قرار دارند. این نوع پنجره ها به صورت عمودی و افقی باز و بسته می شوند و از دو قسمت متحرک و ثابت برخوردار هستند.

روی سطح پنجره های ارسی مشبک بوده و به همین علت هم به عبور جریان نور کمک بسیاری می‌کند و برای ساکنین خانه چشم انداز مناسبی را فراهم می کند. در پنجره های ارسی از نقش های گوناگون، شیشه های با رنگ مختلف و گره سازی استفاده میشود.

پنجره های آلومینیومی

یکی از پرکاربرد ترین و پرطرفدارترین انواع پنجره در نمای ساختمان ها هستند که قابلیت رنگ آمیزی دارند.

یکی از مهمترین مزیت های انواع پنجره های آلومینیومی این است که فضای کمی را اشغال می کند و بسیار ظریف هستند. این نوع از پنجره ها سبک بوده و عمر زیادی دارند.

همچنین نصب و هم راحتی دارند. انواع پنجره های آلومینیومی در برابر تغییرات آب و هوایی به ویژه باران برای تو بد مقاومت بسیار بالایی دارند و به همین علت در شمال کشور و مناطق  مرطوب  از این پنجره ها استفاده بیشتری می شود.

پنجره های سقفی

پنجره ای که بر روی یک سقف قرار دارد و بالاتر از  خط سقف ساخته می شوند، پنجره های سقفی نام دارد. البته این نوع از پنجره ها  با پنجره‌های نورگیر فرق دارند زیرا که در هر کجای ساختمان می توانند قرار بگیرند اما پنجره های سقفی برخلاف نورگیر بر روی سقف بوده و برای ایجاد جریان هوای تازه و ورود و خروج هوای تازه امکان باز و بسته شدن را دارد.

در واقع برای بهره‌مندی از نور طبیعی خورشید نصب پنجره بر روی سقف یکی از بهترین گزینه ها است که فضای خانه شما را نیز روشن تر می کند. استفاده از انواع پنجره های سقفی معمولاً در مکان هایی رایج است که امکان استفاده از پنجره های معمولی برای نورگیری در آنها وجود ندارد.

استفاده از انواع پنجره های سقفی به دکوراسیون خانه شما زیبایی خاصی را می بخشند و غذای بیرونی و درونی را به هم نزدیک تر می کنند. این نوع از پنجره ها متریال های مختلفی مانند آلومینیوم، و upvc و چوب ساخته می شوند.

انواع پنجره بزرگ

پنجره های دوجداره

پنجره دوجداره یو پی وی سی یکی از پنجره هایی است که در نمای ساختمان ها از آن استفاده می کنند. بی بی سی یک نوع پلاستیک قوی و در عین حال یک سبک در صنعت است که پنجره های یو پی وی سی و پی وی سی از پروفیل های pvc و upvc ساخته می شوند که هر دوی آنها در طبیعت قابل بازیافت هستند و به آن آسیب نمی زنند.

در واقع استفاده از پنجره های یو پی وی سی نوع بهبود یافته از پنجره های پی وی سی اس برای حرارت و صدا عایق بهتری هستند.

پنجره های دوجداره یو پی وی سی به علت آنکه در فضاهای داخلی از هدر رفت انرژی جلوگیری می‌کنند در نتیجه برای سرما و گرما می توانند عایق خوبی باشند و  در مصرف انرژی از ایجاد هزینه های اضافی نیز جلوگیری می کنند.

پنجره های آهنی

انواع پنجره های ساختمانی، پنجره های آهنی هستند که به علت آنکه قابلیت ترمیم راحت تری مخصوصاً در ارتباط با لوله ها دارند گزینه مناسبی می باشد.

اما انواع پنجره های آهنی به علت آنکه برای گرما و سرما عایق مناسب نیستند باعث هدر رفت انرژی در منزل شما میشود. راه حل درصد گیری بر روی این پنجره ها نیز به خوبی انجام نمی شود و در هنگام باران اغلب مقداری آب به  داخل خانه وارد می شود.

 

 

مطالعه بیشتر:

راهنمای خرید پرده برای اتاق

تفاوت کاشی با سرامیک چیست

پارکت ها از چه جنسی هستند

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *