انواع آبگرمکن برقی و گازی

انواع آبگرمکن: برقی و گازی

آبگرمکن وسیله ای است که برای استفاده در صنعت و خانه  است و فرآیند گرم کردن آب را ممکن می سازد. برای بالا بردن دمای آب نیز از یک منبع انرژی استفاده میکند. معمولاً از آب گرم تولید شده به وسیله انواع آبگرمکن ها برای شستشو، پخت و پز و گرم کردن اتاق استفاده می شوند. در صنعت نیز از آب گرم و بخار آب استفاده های فراوانی می شود.

در ادامه این پست از بنا مارکت به بررسی انواع آبگرمکن میپردازیم:

معرفی انواع آبگرمکن

در گذشته در خانه ها برای تهیه آب گرم مورد نیاز با ریختن آب در کتری و یا سایر ظروف فلزی و قرار دادن آنها بر روی آتش آب گرم را فراهم می‌کردند. پس از آن آبگرمکن های ذغالی به وجود آمد و امروزه نیز انواع مختلف آبگرمکن های دیواری، خورشیدی، مخزن دار،  گازی و… عرضه می شوند. هریک از انواع مختلف آبگرمکن ها طرز کار مخصوص به خود را دارند.

انواع آبگرمکن

آبگرمکن گازی 

اینم از آبگرمکن ها با توجه به ارزان بودن گاز،آبگرمکن های به صرفه می باشند. زیرا در صورت وجود گاز شهری استفاده از این نوع آبگرمکن ها بیشتر پیشنهاد می شود. البته موضوع را نیز باید در نظر داشت که آبگرمکن های برقی  در مقایسه با آبگرمکن های گازی بسیار ایمن تر هستند و علت آن هم این است که پس سوز گاز، گاز سمی به نام مونوکسید کربن است که اگر آن را به خوبی این توان از محیط واحد خارج کرد باعث مرگ افرادی می شود که آن را تنفس می کنند.

همچنین آبگرمکن های برقی و آبگرمکن های گازی نیز دارای دو نوع ایستاده و دیواری میباشند که البته به علت مزایای بیشمار آبگرمکن های دیواری گازی در مقایسه با آبگرمکن های ایستاده آن می توان گفت که استفاده از آبگرمکن های ایستاده بسیار کم شده است تا حدی که میتوان گفت آبگرمکن های ایستاده به علت کارایی کم و مصرف بالا منسوخ شده‌ اند.

انواع آبگرمکن های برقی

شاید استفاده از برق را برای گرمایش آب به توان در دسترس ترین و راحت ترین کار دانست اما با توجه به این موضوع که در ایران قیمت برق نسبت به دیگر انرژی ها بسیار بالاتر است قطعاً استفاده از آبگرمکن های برقی به صرفه ترین راه نمی باشد.

آبگرمکن برقی در دو نوع ایستاده و برقی عرضه می شود. آبگرمکن برقی دیواری طبیعتاً از نظر حجم کمتر از آبگرمکن های برقی ایستاده می باشند اما در عین حال میزان مصرف برق نیز در این نوع از آبگرمکن ها بسیار در مقایسه با آبگرمکن های دیواری کمتر میباشد.

کارکرد انواع آبگرمکن های دیواری گازی

آبگرمکن های دیواری که معروف به آبگرمکن فوری میباشند دارای عملکرد بهینه و سریع می باشند  به این صورت که با بازکردن شیر آب در صورتی که آب دارای فشار مناسبی باشد دستگاه روشن شده و توسط مبدلی که از جنس مس آب داخل آن است گرم شده و آماده مصرف می شود. از جمله مزایای آبگرمکن های دیواری این است که تا هر زمان که شیر آب باز باشد بدون محدودیت به شما آب گرم مصرفی با دمای مناسب و فوری را می‌دهد و به مخزن و محدودیت های آن وابسته نمی باشد.

تنها چیزی که در استفاده از آبگرمکن های دیواری بسیار حائز اهمیت است شرایط نصب آن می باشد با توجه به اینکه با سوختن گاز، مونوکسید کربن تولید می شود و این گاز هم بسیار سمی میباشد حتماً باید برای استفاده از آبگرمکن های دیواری دودکش مناسب با مکشی مناسب را نصب کنید علاوه بر این با توجه به اینکه  تعداد شعله های آبگرمکن های دیواری زیاد است اکسیژن زیادی  را از واحد می سوزاند از این رو نصب این نوع از آبگرمکن ها برای منازلی که متراژ آنها کمتر از 60 متر مربع است ممنوع میباشد.

کارکرد انواع آبگرمکن های دیواری برقی

مکانیزم کار کرد آبگرمکن های برقی وابسته به مخزن آن است.  در حال حاضر بیشتر آبگرمکن های برقی مخزن دار هستند که این مخزن در سایت های مختلف می تواند طراحی گردد.  در کنار این مخزن، مخزن المنت قرار می گیرد که وظیفه آن تبدیل کردن انرژی برق به انرژی گرمایی می باشد وقتی که این المنت گرم میشود آب داخل مخزن آبگرمکن برقی نیز گرم شده و توسط ترموستاتی که  در آن به کار رفته است میزان گرمایش آن مشخص میشود.

در نهایت این شما هستید که با توجه به میزان آب گرم مصرفی و شرایط خانه خود  باید آبگرمکن مناسبی را انتخاب کنید.

 

پیشنهاد مطالعه بیشتر:

آهنگری چیست؟

کاربرد انواع کاغذ دیواری

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *