قوانین و اصول طراحی و معماری ساختمان

اصول طراحی و معماری ساختمان

در این مقاله قصد داریم به توضیح مواردی در خصوص اصول طراحی و معماری بپردازیم. با بنا مارکت همراه باشید:

اصول طراحی و معماری ساختمان

طراحی و معماری بهترین روشی است که یک معمار برای بیان مفاهیم و طرح‌ های خود و ارائه آن به مشتری می تواند استفاده کند.

این فرایند مهم به معماران کمک می کند تا هزینه های دقیق مربوط به ساخت کل پروژه را ارزیابی کنند.

معماران اهمیت بسیاری برای اصول طراحی و معماری قائل هستند، زیرا به آنها کمک می کند تا قبل از شروع پروژه های مهم مانند ساخت یک خانه دو طبقه بر روی یک سطح شیب دار زمین، چالش های مهم را برآورد کنند.

در ادامه مقاله به چند نکته مهم برای کمک به شما در مسیر اصول طراحی و معماری ذکر شده است.

شناخت و تعریف موضوع پروژه

در اصول طراحی و معماری اولین مرحله این است که طراح و سایر عوامل بدانند مهندسین و کارفرمایان اجرا کننده پروژه چه هدفی دارند و از این رو طراح قبل از هر چیزی باید بداند که چه چیزی میخواهد طراحی کند؟ طرح چه ساز ه ای را می خواهد بنا کند؟ کارفرما چه خواسته هایی از او دارد؟ از این رو با ارائه سوالاتی مانند نوع فعالیت سازه چگونه است؟ چه افرادی در این سازه می‌خواهند مشغول به فعالیت شوند؟ کارفرما در رابطه با نوع سازه و مصالح به کار رفته چه خواسته ای دارد؟ و… می تواند باعث می‌شود تا اطلاعات زیادی در اختیار طراح قرار بگیرد.

در طراحی و معماری کنترل خلاقانه ای داشته باشید.

تلاش بیش از حد برای متقاعد کردن همکاران و مشتریان خود باعث محدود شدن خلاقیت شما می شود. یک معمار در این شرایط جهت تلاش برای طرح های عجیب و غریب زمان زیادی را از دست میدهد و ممکن است در نهایت استیصال کارهای قبلی خود را که برای مشتریان قبلی بود، کپی کرده و تحویل دهد.

باید به مهارت های درونی طراحی معماری و همچنین به تجربه خود همیشه اعتماد کنید. حتی بهترین معمارها هم تمایل دارند که مشتریان خود را شگفت‌ زده کند.

اگرچه برای بهبود مهارت‌ های اصول طراحی و معماری شما بهترین راه این است که همواره در حال تمرین باشید و به خودتان اطمینان کنید.

همانطور که می‌ دانید یک شبه ره صد ساله را نمی توان رفت. بنابراین هر موضوعی به صرف زمان نیاز دارد.

خودتان را با انواع چالش های طراحی مواجه کنید زیرا این کار باعث می‌شود که ذهن شما باز شود و مهارت حل مسئله شما نیز بهبود یابد.

این روشنفکری باعث افزایش خلاقیت شما می شود.

به دست آوردن اطلاعاتی در رابطه با سایت پروژه

طراح در این مرحله از اصول طراحی و معماری با حضور مستقیم در سایت پروژه و با استفاده از اطلاعاتی که به او ارائه شده است به بررسی وضعیت های مانند وضعیت قرارگیری پروژه و تغییرات اقلیمی، همسایگی آن با سایر پروژه ها، بناها و… در منطقه می پردازد. هرچقدر در این مرحله اطلاعات بیشتری در اختیار طراح قرار بگیرد باعث میشود که در مراحل بعدی طرح دقیق تر، بهتر و بی نقص تری به دست آورده و ایجاد کند.

مورد تجزیه و تحلیل قرار دادن نمونه های مرتبط با پروژه

پس از به دست آوردن اطلاعات لازم در مورد اصول طراحی و معماری، طراح به دنبال پروژه های مرتبط با پروژه مورد نظر خود  میرود تا ببیند که از لحاظ علمی و کاربردی چه پروژه هایی با پروژه در دست او شباهت دارند زیرا این شباهت ها و مشاهده آنها می تواند باعث به وجود آمدن ایده های کاربردی و جدید شود تا سازه بی نقص تر و بهتری طراحی شود.

ارائه ایده های مختلف با طرح و شکل گیری کانسپت در اصول طراحی و معماری

پس از انجام این کارها طراح به ارائه یک کانسپت و یا یک طرح و مفهوم کلی پروژه می‌ پردازد و بر روی کاغذ طرح کلی سازه را می‌ کشد و به ارائه ایده های مورد نظر خود بر روی آن می پردازد البته به این نکته توجه داشته باشید که نوع کاربری سازه مورد نظر و نوع استفاده از آن در طراحی فضای کلی می‌ تواند بسیار تاثیرگذار باشد.

طراحی جزئیات سازه مانند فضا و حجم در اصول طراحی و معماری ساختمان

اطلاعاتی مانند داشتن تصویری از فضا بندی ها و فضای شماتیک سازه در ترسیم حجم سازه و فضاها می تواند موثر باشد. معمار در این مرحله از پروژه به ارائه عوامل دیگری بر طرح پرداخته و باعث کامل تر شدن طرح مورد نظر می شود و در این طراحی فضا و حجم سازه تا حد زیادی پیش خواهد رفت و آماده طراحی نهایی می شود.

رسم کردن نقشه و ارائه پلان نهایی در اصول طراحی و معماری

پس از انجام این کارها و به دست آوردن اطلاعات مختلف، در ابتدا طراح با توجه به سلیقه خود به روش های مختلفی مانند شیت بندی دستی می پردازد و در ادامه با استفاده از این طرح و با استفاده از نرم افزار های معماری، نقشه و پلان نهایی خود را طراحی می‌کند و به مهندس مجری پروژه تحویل می دهد.

در این مقاله سعی کردیم اصول طراحی و معماری و تمامی موارد مربوط به آن را مورد بررسی قرار دهیم. با تشکر از همراهی شما.

 

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *