استخدام کارگر ساختمانی ساده

کارگر ساده کیست و چه وظایفی دارد؟

در این مقاله قصد داریم در مورد شرایط استخدام کارگر ساده و وظایف آن صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

کارگر ساده شخصی است که مسئولیت کارهای خدماتی یک شرکت، کارگاه و کارخانه را بر عهده دارد و در قبال انجام فعالیت های مشخص به صورت ماهانه و یا روزانه دستمزد دریافت می کند.

بر اساس قانون کار، کارگران از حداقل حقوق برخوردار هستند و کاملا تحت حمایت و امتیازات وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی قرار دارند. متقاضیان استخدام کارگر ساده برای فعالیت در شرکت ها، به تحصیلات و دانش خاصی نیاز ندارند. اکثر کارفرمایان معمولاً برای استخدام کارگر ساده حداکثر مدرک تحصیلی دیپلم را در نظر میگیرند. زیرا بر اساس وظایف در نظر گرفته شده برای این دسته از افراد، اکثر کارفرمایان به آموزش های دیده شده و تجربه های کارگران اهمیت میدهند نه مدرک تحصیلی.

راهنمایی برای استخدام کارگر ساده

تمامی  مشاغلی که در کشور فعال هستند برای تمامی سازمان ها و شرکت های مختلف از یک درجه اهمیت معینی برخوردار هستند اما افزایش تعداد افراد تحصیل کرده و آکادمیک باعث شده است تا در جذب کارگر ساده، بسیاری از کارفرمایان با مشکلاتی روبرو شوند. این موضوع  برای متقاضیان استخدام کارگر ساده شرایط را مهیا کرده است و این دسته از کارجویان با توجه به مهارت های مورد نیاز کارفرمایان، می توانند درخواست شغلی خود را ارسال کنند.

برای استخدام کارگر ساده چه شرایطی وجود دارد؟

علیرغم اینکه برای استخدام کارگر ساده، کارفرمایان به مدرک تحصیلی کارجویان اهمیت نمی دهند، اما کارگر ساده باید از یک سری شرایط برخوردار باشد که برای این دسته از متقاضیان شغل امکان استخدام فراهم شود. از جمله شرایط مورد نظر کارفرمایان برای استخدام کارگر ساده به شرح زیر است:

 • دو سال سابقه کاری مفید در زمینه کاری مشابه ( در برخی از مشاغل ممکن است که کارجو سواد خواندن و نوشتن بلد باشد، کافی است)
 • برخورداری از مهارت های سازمانی
 • برخورداری از گواهی سلامت طب کار
 • در صورت لزوم توانایی انجام همزمان چند مسئولیت
 • توانایی برقراری ارتباط مناسب با کارفرما و سرپرست کارگاه
 • توانایی انجام فعالیت های مربوط به نظافت محل کار
 • آشنایی کامل با فرایند نظافت محل کار
 • برخورداری از توانایی جسمانی مناسب بر اساس وظایف کاری
 • توانایی بلند کردن اجسام سنگین حداقل تا ۱۵ کیلوگرم
 • توانایی فعالیت در ساعت های کاری خارج از زمان کاری تعریف شده و در صورت لزوم توانایی انجام فعالیت در تعطیلات آخر هفته

حقوق و مزایای کارگر ساده

وزارت کار، رفاه و امور اجتماعی هر سال برای کارگران حداقل حقوق پایه را تعیین می کند.

کارفرمایان هم موظف هستند با توجه به مبلغ تعیین شده به صورت ماهانه و روزانه بر اساس قرارداد به کارگران دستمزد پرداخت کنند. علاوه بر حقوق پایه، بیمه بیکاری، بیمه اضافه کاری و بیمه تامین اجتماعی از جمله مصوباتی است که برای حمایت از کارگران بر اساس قانون پرداخت میشود.

وظایف اصلی استخدام کارگر ساده

بر اساس عناوین شغلی کارگران وظایف و مسئولیت های مختلفی را دنبال می‌کنند اما صرف نظر از مهارت های ویژه که برای هر فعالیت تعریف شده است، وظایف اصلی و شرایط استخدام کارگر ساده عبارت است از:

 • استفاده مناسب از لوازم ایمنیمناسب با هر فعالیت
 • انجام دقیق وظایف
 • رعایت کردن بهداشت کار
 • رعایت قوانین ایمنی

اطلاع رسانی خطرات موجود در محیط کار به سرپرست کارگاه یا کارفرما و هماهنگی سریع با تیم کارگران، با وظایف خود آشنایی داشته و آنها را به خوبی انجام دهد.

کارگر روزمزد

به کارگری که به صورت روزانه بر اساس کار و فعالیتی که انجام می دهد دستمزد دریافت می کند، کارگر روزمزد گفته می شود. در این دسته از مشاغل، کارگر فقط برای یک روز استخدام میشود و برای ادامه فعالیت هیچ تعهدی وجود ندارد. یکی از چالش های اصلی برای کارگران روزمزد این است که کارجو هر روز باید به دنبال فرصت‌های شغلی باشد و هیچ امنیتی را تصور نمی کند.

عناوین شغلی مرتبط با کارگر ساده

بر اساس مهارت های مورد نیاز کارفرمایان برای استخدام کارگر ساده، کارگران پس از استخدام می توانند در رستوران ها، میوه فروشی ها، کارخانجات، مراکز تهیه غذا با عناوین مختلفی مانند سرایدار، باربری، آبدارچی، کارگر تهیه غذا، نظافتچی، کارگر انبار،  ظرف شوی و…  مشغول به کار شوند.

مهارت های مورد نیاز برای کارگر ساده

علیرغم اینکه اغلب کارفرمایان در زمان استخدام کارگر ساده، مدارک آموزشی و تحصیلی خاصی را از کارجویان درخواست نمی کنند، اما به افرادی که برای کسب درآمد این شغل را انتخاب میکنند توصیه می کنیم با مهارت هایی مانند توانایی بالا رفتن از ارتفاع، آشنایی با قوانین بهداشتی و قوانین ایمنی آشنایی کامل داشته باشند. در برخی از کارگاه ها کارگران با برخورداری از قدرت یادگیری سریع باید مهارت های ارائه شده را بتوانند در مدت زمان کوتاهی فراگیرند و در صورت لزوم آنها را اجرا کنند. یکی از عوامل اصلی در اخراج بسیاری از کارگران ساده، عدم برقراری ارتباط صحیح با کارفرما است. به همین دلیل توصیه می شود این بخش از مهارت های ارتباطی را بسیار مهم بدانید و کارگران باید به این مورد توجه بیشتری کنند.

تمامی کارفرمایان برای استخدام و جذب کارگر ساده، افرادی را انتخاب می‌کنند که از یک سری خصوصیات و ویژگی های مناسب برخوردار باشند. این دسته از کارفرمایان معتقد هستند کارگرانی برای شرکت می توانند مفید واقع شوند که از یک سری خصوصیات و ویژگیهای ایده آل برخوردار باشند تا به اهداف مورد نظر آنها بتوانند دست پیدا کنند. از جمله ویژگی های اصلی یک کارگر ساده و ایده آل برای سازمان ها و شرکت های مختلف می توان به روحیه کار تیمی، سازگاری، انعطاف پذیری، دقت و صبر اشاره کرد.

در این مقاله سعی کردیم به بررسی وظایف و شرایط استخدام کارگر ساده و موارد مربوط به آن را ارائه دهیم. با تشکر از همراهی شما.

 

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *