آهنگری چیست

 آهنگری چیست‌؟ انواع روش ها

آهنگری کلمه مرکب است که از ترکیب دو کلمه منفرد تشکیل شده است. خدمات آهنگری به عنوان یکی از صنعت هایی است که شاخه‌های مختلف و پرکاربردی دارد، از این رو در زندگی ما نیز نقش ملموس و کاربردی دارد. شغل آهنگری شامل کلیه فرآیندهای مفتول، فرم دهی فلزات و ورقه های فلزی با استفاده از ابزارها و حرارت هایی از جمله سندان و چکش آهنگری میشود.

انواع روش های آهنگری چیست؟

  • نوع قالب
  • دما کاری
  • تلرانس ابعادی یا دقت ابعادی

انواع آهنگری بر اساس دمای کار

آهنگری سرد

این نوع از آهنگری معمولاً در دمای محیط و در چند مرحله انجام میشود. دمای محیط در این روش به قدری پایین می آید که فلز اکسید نشود و کار سختی آن ساخته شود. روش آهنگری سرد برای فلزات نرمی همچون سرب و قلع و آلومینیوم استفاده می شود و برای فلزی مانند فولاد تقریباً غیر ممکن میباشد.

صنعت کانالسازی و کاربرد آن

آهنگری گرم

آهنگ گرم یک روش بین آهنگری داغ و سرد است. در این روش یک قطعه فلزی دمای زیر دمای تولد به صورت مجدد حرارت می بیند. در طی روند جوشکاری گرم انتقال دما از قطعه فلزی داغ شده به  محیط و قالب آن باعث می شود که دمای قطعه پایین بیاید. در طول انجام این فرایند خواص ماده متغیر است.

آهنگری داغ

در این روش از آهنگری دمای قطعه فلزی از دمای تبلور مجدد آن بیشتر است. برای قطعات فولادی دما باید از ۶۰۰ الی ۷۰۰ درجه سلسیوس بیشتر باشد. یعنی دمای آن به حدی باید بالا باشد که از ایجاد کرنش سختی در طی فرآیند  آهنگری جلوگیری کند.

علت بالا بودن دما و حرارت قطعه، تمایل اکسید شدن فلز زیاد است. در نهایت دستیابی به ابعاد دقیق آن بسیار مشکل خواهد بود.

آهنگری ایزوترمال

این روش از آهنگری یک نوع خاص از آهنگری داغ می باشد اما با این حال در منابع به عنوان یک تکنیک جداگانه طبقه بندی می شوند. در این روش قالب و قطعه فلز آن تا یک حد از دمای یکسان گرم می شوند.  در فرایند ایزوترمال دمای قالب از حد معمول آهنگری بالاتر است.

مراحل گچکاری ساختمان

انواع روش های جوشکاری

روش جوشکاری ذوبی

انواع روش های آهنگری

امروزه جوشکاری کارآمد ترین و ارزان ترین روش برای اتصال دائمی دو قطعه فلز به یکدیگر می باشد. معمولاً با جوشکاری دو قطعه فلز بسیار داغ شده و با هم ذوب  و فیوز می شوند. امروز جوشکاری در همه چیز کاربرد دارد از سازندگان قهوه گرفته تا آسمان خراش ها و سفینه های فضایی از جوشکاری استفاده می شود.

جوشکاری در واقع نوعی فلزکاری مدرن تر از آهنگری است. معمولاً یک جوشکار از قوس الکتریکی مشعل اکسی استیلن گاز بی اثر فلزی یا همان گاز بی اثر تنگستن استفاده می کند. انواع مختلف جوشکاری در موارد مختلف مورد استفاده قرار می گیرد و هر کدام با مزایا و معایب خاصی همراه هستند.

روش های جوشکاری ذوبی آن چیزی که باعث اتصال قطعات به یکدیگر می شوند کردن قطعات فلزی می باشد. زمانی که یک قطعه فلزی جامد را به قتل برسانند  اتم تشکیل دهنده آن فلز شروع به جابجایی میکند در این مرحله ابتدا اکسیدهایی که بر روی لایه های فلز موجود هستند ذوب می شوند وسپس اتم های فلز شروع به ذوب شدن می کنند پس از آن حوضچه مذاب سرد شده و انجماد بین قطعات فلزی ایجاد می شود.  انواع روش های جوشکاری ذوبی عبارت است از: جوشکاری تنگستن، جوشکاری میگ، جوشکاری قوس الکتریکی دستی، جوشکاری اکسی استیلن، جوشکاری پلاسما، جوشکاری زیر پودری و جوشکاری با لیزر.

روش جوشکاری غیر ذوبی

در این روش از جوشکاری قطعات فلزی بدون اینکه ذوب شوند به یکدیگر جوش  داده شده و در روش جوشکاری غیر ذوبی نحوه اتصال قطعات یا بدون حرارت و یا به وسیله حرارت  انجام میشود. در این نوع از جوشکاری یعنی جوشکاری غیر ذوبی  از هیچ گونه ماده پرکننده استفاده نمی شود. از مزایای جوشکاری غیر ذوبی به این نکته می توان اشاره کرد که بدون  ایجاد تغییر در ساختار مولکولی فلزات بین قطعات اتصال برقرار می شود. جوشکاری غیر ذوبی به روش های مختلفی انجام می شود که عبارتند از:  جوشکاری نفوذی، اصطکاکی، انفجاری، سرد، انفجاری و امواج صوتی.

مزایای جوشکاری غیر ذوبی

  • جوشکاری غیر زاویه به وسیله ماشین های اتوماتیک و دستگاه ها انجام میشود.
  • با استفاده از روش کاری غیر روی انواع فلزات مشابه و غیر مشابه را می توان به یکدیگر متصل کرد.
  • گسترش ترک ها بر روی سطوح در این روش از جوشکاری می توان جلوگیری کرد.
  • برای جوشکاری به فلز پرکننده نیاز نمی باشد.
  • در این نوع از جوشکاری بر اساس فشار اتصال صورت می گیرد از این رو قطعات بسیار کمی باعث ترک خوردگی می شوند.

کاربرد ایزوگام در ساختمان

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *